V Bielorusku opäť počas protestov proti autoritárskemu prezidentovi Lukašenkovi zatýkali ľudí

Belarus Protests
Protesty v Bielorusku pokračujú. Foto: AP Photo

Viac ako 180 ľudí bolo zatknutých v Bielorusku počas nedeľňajších protestov proti autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Informovala o tom ľudskoprávna organizácia Viasna.

Protesty proti Lukašenkovi, ktorý získal funkciu hlavy štátu na šieste funkčné obdobie vo voľbách všeobecne považovaných za sfalšované, sa konali v bieloruskej metropole Minsk a ďalších mestách. Zúčastnili sa na nich tisíce ľudí. Lukašenko v Bielorusku vládne už 26 rokov, pričom neúprosne potláča opozíciu.

Počas nedeľňajších protestov polícia na rozohnanie ich účastníkov opäť použila slzný plyn a ohlušujúce granáty a časť ľudí zbila obuškami, uviedla organizácia Viasna. Viac ako 180 ľudí po celej krajine polícia podľa ľudskoprávnej organizácie zadržala.

Masové demonštrácie v Bielorusku vypukli po tom, ako podľa oficiálnych výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta Lukašenko jednoznačne zvíťazil nad jeho populárnou oponentkou Svetlanou Cichanovskou. Líderka bieloruskej opozície a jej stúpenci oficiálny výsledok volieb odmietli uznať s tvrdením, že hlasovanie bolo sfalšované.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander LukašenkoSvetlana Cichanovská