Uznajme ruskú anexiu Krymu, zlepší to vzťahy, navrhuje Trump

Donald Trump
Prejav Donalda Trumpa v posledný deň nominačného zjazdu republikánov. Cleveland, 21. júl 2016. Foto: SITA/AP

Washington 1. augusta (WebNoviny.sk) – Prezidentský kandidát amerických republikánov Donald Trump v nedeľu naznačil, že USA by mali akceptovať anektovanie Krymu Ruskom, ak to povedie k lepším vzťahom s Moskvou a silnejšej spolupráci v boji proti militantom skupiny Islamský štát (IS). Informovala o tom agentúra AP.

Takýto názor je v protiklade k stanovisku vlády prezidenta Baracka Obamu, ktorá uvalila na Rusko ekonomické sankcie za obsadenie ukrajinského územia spred vyše dvoch rokov. Uznanie Krymu ako súčasti Ruska nepodporuje ani OSN a niektorí z popredných predstaviteľov americkej Republikánskej strany dôrazne kritizovali podľa vlastných slov ruskú agresiu voči Krymu.

Trump v rozhovore odvysielanom v nedeľu v televízii ABC tvrdil, že obyvatelia Krymu by podľa všetkého radšej zostali súčasťou Ruska. Spojené štáty však neuznali zákonnosť ruských referend na Kryme a nepovažujú ich za regulárne. Trump tiež povedal, že nebol zapojený do zmiernenia programu Republikánskej strany v otázke pomoci Ukrajine. Hoci táto „platforma“ nie je proruská, stúpencom Trumpa sa podarilo zabrániť, aby do nej pridali zmienku o vyzbrojení Ukrajiny, píše AP.

V reakcii na ďalšie otázky o americko-ruských vzťahoch Trump odmietol tvrdenia, že by bol v nejakom spojení s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zopakoval, že sa s ním nikdy nestretol ani s ním nehovoril telefonicky. Na otázku, prečo v minulosti niekoľkokrát povedal, že má vzťah s Putinom, Trump odpovedal, že nevie, čo to znamená „mať vzťah“.

„Za tie roky o mne povedal pekné veci,“ uviedol Trump o Putinovi. „Pamätám si, že pred rokmi… mnohými rokmi povedal o mne niečo veľmi pekné. Ja som povedal niečo dobré o ňom, keď bol v éteri (moderátor) Larry King. Bolo to dávno.“ Trump dodal, že by bolo „skvelé“, keby USA vychádzali s Ruskom a keby Rusko pomáhalo v boji proti IS. „Budeme mať lepší vzťah s Ruskom. A mať lepší vzťah s Ruskom je dobré, nie zlé,“ zdôraznil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpLarry King