ÚVO: Vláda odmietla kandidáta Smeru, Fico hovorí o podvode

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vláda SR
Zľava: Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ, predsedníčka vlády SR Iveta Radičová a minister financií SR Ivan Mikloš počas 49. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Vláda neschválila kandidáta Smeru-SD Jána Valka za predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Premiérka Iveta Radičová už v pondelok avizovala po rokovaní Koaličnej rady, že návrh Smeru-SD na rokovanie vlády predloží, ale sama sa s ním nestotožňuje. Radičová zároveň avizovala, že ak kandidát Smeru-SD neprejde, predloží vlastného kandidáta.

Post šéfa ÚVO doteraz patril opozícii. Preto Radičová vyzvala najsilnejšiu opozičnú stranu, aby kandidáta navrhla. Smer-SD tak urobil. Podľa medializovaných informácií jednou z výhrad proti Valkovi bolo, že nemá podporu celej opozície a už raz ho odmietla. Keď ho totiž Smer chcel presadiť do dozornej rady FNM, nehlasovala za neho v parlamente nielen väčšina koalície, ale ani SNS, napísal dnes denník SME.

Ďalšou výhradou bolo, že Valko ako šéf JAVYS­u podpísal bez výberového konania zmluvu so spoločnosťou ČEZ na výstavbu novej jadrovej elektrárne.

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Roman Šipoš, ktorý zastával tento post ako nominant opozičného Smeru od 7. júla minulého roka, sa rozhodol odstúpiť z funkcie k 11. aprílu. Koalícia kritizovala ÚVO, že rozhodnutia úradu trvajú niekedy celé mesiace a v značnom rozsahu zastavujú proces verejného obstarávania.

Kandidát na šéfa ÚVO nebude stranícky nominant koalície

Návrh nového kandidáta na post predsedu Úradu pre verejné obstarávanie po nezvolení nominanta strany Smer-SD Jána Valka nebudú predkladať politické strany koalície, ubezpečuje premiérka Iveta Radičová. „Chcem vás ubezpečiť, že to nebude ani stranícky, ani politický nominant,“ povedala na tlačovej besede po rokovaní vlády. O ďalšom postupe bude informovať.

Nepísané právo, že vedenie Úradu pre verejné obstarávanie patrí opozícii, podľa premiérky neznamená, že vláda musí prijať akýkoľvek návrh. „Tak ako opozícia má právo navrhnúť kandidáta, tak má vláda povinnosť a zodpovednosť akceptovať iba taký návrh, ktorý bude zodpovedať predpokladom a kvalitám na takúto významnú funkciu,“ vyhlásila premiérka.

Podľa nej mal predseda strany Smer-SD Robert Fico dostatok času predložiť návrh takého kandidáta, ktorý by splnil dohodnuté kritériá – prvý raz aj druhý raz. „Pretože trval na kandidátovi, ktorý nespĺňa dohodnuté kritériá, odmietol navrhnúť iného kandidáta, nedodržal dohodu o kritériách na nomináciu a tak sám znemožnil, aby vláda mohla na tento post navrhnúť politického nominanta strany Smer-SD,“ tvrdí Radičová.

Fico
Foto: SITA/Nina Bednáriková

FICO: Koalícia chce za každú cenu post šéfa ÚVO

Premiérka Iveta Radičová podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica všetkých oklamala, pretože tvrdila, že pozície, ktoré patria opozícii, jej aj zostanú. ,

,Koalícia chce za každú cenu obsadiť miesto šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, aby sama kontrovala vlastný biznis, “ vyhlásil Fico dnes pred novinármi v reakcii na to, že vláda odmietla kandidáta Smeru na tento post.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováRobert FicoRoman Šipoš
Firmy a inštitúcie ÚVO Úrad pre verejné obstarávanie