Útok na vrtuľník s kolumbijským prezidentom vyšetrujú, za informácie krajina ponúka odmenu

Colombia President Attack
Kolumbia ponúka odmenu za informácie o útoku na vrtuľník, v ktorom sa viezol prezident. Foto: Cesar Carrion/Presidency of Colombia via AP

Kolumbia ponúka odmenu za informácie o útoku na vrtuľník, v ktorom sa viezol prezident. Minister obrany Diego Molano, ktorý bol tiež na palube stroja oznámil odmenu tri miliardy kolumbijských pesos (v prepočte zhruba 670 141 eur) v sobotu. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Incident sa stal v piatok, keď vrtuľník s prezidentom Ivánom Duquem, dvoma ministrami a guvernérom štátu Norte de Santander, smeroval z regiónu Catatumbo do mesta Cúcuta a ocitol sa pod paľbou. Nikomu vo vrtuľníku sa nič nestalo. Zábery stroja ukazujú viacero dier, ktoré na ňom spôsobili guľky.

Našli pušky

Útok na vrtuľník odsúdili Organizácia Spojených národov, Európska únia i Spojené štáty.

Kolumbijská polícia medzičasom oznámila, že našla v Cúcute dve pušky – AK-47 a pušku s kalibrom 7,62 – ktoré použili pri útoku. Druhá menovaná mala značky venezuelských ozbrojených síl, povedal šéf polície Jorge Vargas.

Vinník neznámy

Zatiaľ však stále nie je jasné, kto je zodpovedný za útok.

Catatumbo sa nachádza v kolumbijsko-venezuelskom pohraničí a je jedným z hlavných regiónov, kde pestujú koku – kľúčovú ingredienciu pre výrobu kokaínu.

V oblasti operuje ľavicová povstalecká skupina Národná oslobodzovacia armáda (ELN).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iván Duque