Útočníka zodpovedného za najhorší antisemitský útok v histórii USA odsúdili na trest smrti

Odsúdenie Roberta Bowersa na trest smrti
Christopher Giordano, špeciálny agent FBI, vystúpil pred médiami po odsúdení Roberta Bowersa na trest smrti. SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Muža, ktorý v roku 2018 v synagóge v Pittsburghu zabil 11 ľudí, formálne odsúdili na trest smrti. Okresný sudca oznámil rozsudok deň po tom, čo tak rozhodla porota. Očakáva sa, že sa odsúdený Robert Bowers voči rozhodnutiu odvolá.

Žalobcovia počas súdneho procesu trvali na nutnosti trestu smrti, pretože teraz 50-ročný Bowers naďalej prejavoval nenávisť voči židom a nevyjadril nijakú ľútosť. Jeho obhajoba tvrdila, že trpí problémami duševného zdravia, ktoré spôsobujú, že má o židoch bludné predstavy. Podľa stredajšieho rozhodnutia poroty však obhajoba nepreukázala, že útočník má duševnú poruchu.

Najhorší antisemitský útok v histórii USA sa stal 27. októbra 2018. Okrem spomenutých mŕtvych Bowers zranil sedem ľudí vrátane piatich policajtov, ktorí prišli na miesto činu.

Bowersa uznali vinným v júni v 63 bodoch obžaloby vrátane zločinu z nenávisti s následkom smrti a bránenia slobodnému uplatňovaniu náboženstva s následkom smrti. Je to prvý človek, ktorý dostal federálny trest smrti počas úradovania prezidenta Joea Bidena.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe Biden