Útočník z Christchurchu dostal doživotie, nemilosrdne a úmyselne zastrelil aj trojročné dieťa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brenton Harrison Tarrant
Vrah 51 osôb Brenton Harrison Tarrant. Foto: SITA/AP

Muža, ktorý vlani v marci zaútočil na dve mešity v novozélandskom meste Christchurch a zabil 51 ľudí, súd poslal za mreže na doživotie bez možnosti podmienečného prepustenia. Takýto maximálny možný trest pritom vymerali prvý raz v histórii Nového Zélandu.

Sudkyňa Cameron Manderová uviedla, že zločiny, ktoré spáchal 29-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, boli natoľko „odporné“, že nemohol dostať iný trest ako doživotie. „Vaše konanie bolo neľudské. Úmyselne ste zastrelili trojročné dieťa, keď sa držalo nohy svojho otca,“ povedala sudkyňa.

Na ďalšiu mešitu už zaútočiť nestihol

Podľa prokurátora Barnabyho Hawesa páchateľ začal plánovať útoky pred rokmi a jeho cieľom bolo „spôsobiť čo najviac úmrtí“. Zbieral si informácie o mešitách na Novom Zélande a študoval ich s cieľom zaútočiť na ne, keď budú najrušnejšie. Niekoľko mesiacov pred útokom vycestoval do Christchurchu a nad mešitou Al Noor, jeho hlavným cieľom, preletel aj dronom.

Okrem spomínanej mešity a Linwood Islamic Centre plánoval zaútočiť aj na mešitu v Ashburtone, kam sa už nedostal, lebo ho zadržali. Muž polícii po zatknutí povedal, že mešity plánoval podpáliť a želal si, aby sa tak stalo.

Útok viedol k sprísneniu držby zbraní

Tarranta v pondelok počas pojednávania konfrontovali preživší a príbuzní obetí útoku. Niektorí pritom pricestovali zo zahraničia a pred súdom pre koronavírus absolvovali dvojtýždňovú karanténu. Pre obmedzenia zamerané proti šíreniu vírusu bola počas pojednávaní hlavná súdna sieň relatívne prázdna.

Stovky ľudí sledovali dianie prostredníctvom videomostov z iných súdnych siení v meste, aby dodržiavali pravidlá sociálneho odstupu.

Tarrant sa na súde zastupoval sám. Hoci predtým poprel obvinenia, napokon sa priznal k vražde 51 ľudí, pokusu o vraždu ďalších 40 osôb a svoju vinu priznal aj v jednom bode obžaloby z terorizmu.

Streľba z 15. marca 2019, ktorej časť útočník odvysielal na internete, otriasla nielen Novým Zélandom, ale celým svetom. Vláda krajiny v reakcii na útoky sprísnila zákony týkajúce sa držby zbraní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Brenton Tarrant