Ústavný súd prijal na ďalšie konanie podnet prezidentky týkajúci sa podmienok platnosti miestneho referenda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENT: Prijatie prezidenta Izraela
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu návrh prezidentky Zuzany Čaputovej na začatie konania o súlade s ústavou v súvislosti s ustanoveniami zákona o hlavnom meste SR Bratislave a zákona o meste Košice.

Porušenie rovnosti volebného práva

Informovala o tom hovorkyňa súdu Martina Ferencová. Prezidentka podala v septembri na ústavný súd návrh na začatie konania o súlade právnych predpisov v súvislosti s podmienkami platnosti pre miestne referendum v Bratislave, Košiciach a v jednotlivých mestských častiach týchto miest.

Je totiž presvedčená o tom, že novelizačný predpis porušuje rovnosť volebného práva vo vzťahu k obyvateľom mesta Bratislava a Košice, nakoľko ich hlasom v referende je priznávaná iná váha ako hlasom obyvateľov iných obcí.

„Napadnuté ustanovenia sú v rozpore s rovnosťou volebného, respektíve hlasovacieho práva tým, že neodôvodnene diferencujú medzi hlasmi voličov v Bratislave a Košiciach na jednej strane a voličov v iných obciach na strane druhej,“ uviedla v septembri hlava štátu.

Poslanecký návrh zákona

Národná rada 9. mája tohto roka prerokovala poslanecký návrh zákona o zmene a doplnení niektorých zákonov v súvislosti s reformou stavebnej legislatívy.

V rámci druhého čítania bol v národnej rade schválený rozsiahly poslanecký pozmeňujúci a doplňujúci návrh, ktorým sa zásadne zmenil obsah zákona, pričom niektoré zmeny podľa prezidentky vôbec nesúvisia s deklarovaným obsahom zákona.

Okrem iného poslanecký návrh zmenil aj kvórum, ktoré sa vyžaduje na platnosť miestneho referenda v Bratislave, Košiciach a v jednotlivých mestských častiach týchto miest.

Porušenie princípu právnej istoty

Podľa schválených zmien je v Bratislave a Košiciach pre platnosť miestneho referenda postačujúce, ak sa na ňom zúčastní rovnaký počet oprávnených voličov, ako sa zúčastnil na voľbách do mestského zastupiteľstva bezprostredne predchádzajúcich vyhláseniu referenda. Podmienky pre platnosť miestneho referenda v iných obciach pritom ostali bezo zmeny.

Podľa prezidentky ďalej ustanovenia schváleného zákona porušujú princíp právnej istoty. A to tým, že pôsobia retroaktívne, nakoľko kvórum potrebné na platnosť miestneho referenda v Bratislave a Košiciach sa odvíja od volieb do orgánov samosprávy, ktoré sa konali ešte pred prijatím napadnutých ustanovení.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina FerencováZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Národná rada SRÚstavný súd SR