Uskutočnil sa rozlúčkový obrad s Prigožinom, Putin sa nezúčastnil (foto)

pamätník, wagnerovci, obete, pamiatka
Ľudia stoja pri neoficiálnom pamätníku so zapálenými sviečkami, aby si uctili pamiatku členov Wagnerovej skupiny, ktorí zahynuli pri leteckej havárii. Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 29. augusta 19:17

Hovorcovia lídra ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina, ktorý zomrel v stredu pri havárii lietadla, oznámili, že sa uskutočnil rozlúčkový obrad.

Špekulácie o pohrebe

Na sociálnych sieťach uviedli, že ľudia, ktorí sa s ním chcú rozlúčiť, tak môžu spraviť na Porochovskom cintoríne v Petrohrade. Z vyhlásenia nie je jasné, či Prigožina už pochovali. Niektoré médiá však citujúc nemenované zdroje informovali, že sa tak stalo počas utorka a v súkromí, na želanie jeho rodiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

O pohrebe šéfa žoldnierov sa špekulovalo, pričom skoršie medializované správy spomínali ďalšie cintoríny v Petrohrade ako miesto pohrebu, ktorý je zahalený tajomstvom. V meste bola v utorok zvýšená bezpečnosť.

Valerij Čekalov, rakva, pohreb
Smútiaci ľud pri rakve Valerija Čekalova. Foto: AP Photo/Dmitri Lovetsky

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok povedal, že sa ruský vodca Vladimir Putin na Prigožinovom pohrebe nezúčastní. Tiež povedal, že rozhodnutia o pohrebe sú výlučne v kompetencii rodiny zosnulého.

Prísne utajenie a zmätok okolo pohrebu

V utorok sa v Petrohrade uskutočnil tiež pohreb Valerija Čekalova, ktorý bol šéfom logistiky wagnerovcov. Aj on zomrel pri stredajšej havárii lietadla.

Pri stredajšej havárii lietadla v Tverskej oblasti zomrelo 10 ľudí. Incident sa stal pár mesiacov po tom, čo Prigožin viedol krátku vzburu voči ruskému vojenskému veleniu.

Prísne utajenie a zmätok okolo pohrebu Prigožina a jeho najvyšších poručíkov odrážajú podľa agentúry AP dilemu, ktorej čelil Kremeľ uprostred kolujúcich špekulácií, že havária bola pravdepodobne pomstou za jeho vzburu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dmitrij PeskovJevgenij PrigožinVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Wagnerova skupina