Aktualizované: USA vypálili desiatky striel Tomahawk na sýrsku základňu, Putin útok odsúdil

US Syria
Spojené štáty zaútočili na sýrsku základňu v reakcii na chemický útok. Strely Tomahawk boli odpálené z dvoch amerických vojnových lodí operujúcich v Stredozemnom mori. Ich terčom bola letecká základňa sýrskych vládnych síl. Foto: Mass Communication Specialist 3rd Class Robert S. Price/U.S. Navy via AP.
  • aktualizované 7. apríla 17:47

WASHINGTON 7. apríla (WebNoviny.sk) – Spojené štáty odpálili vo štvrtok večer približne 60 riadených striel na leteckú základňu v Sýrii. Išlo o reakciu na tohtotýždňový chemický útok v severosýrskej provincii Idlib, ktorý si vyžiadal najmenej 86 životov.

Strely odpálili z vojnových lodí

Strely Tomahawk boli odpálené z dvoch amerických vojnových lodí operujúcich v Stredozemnom mori. Ich terčom bola letecká základňa sýrskych vládnych síl, informovala agentúra AP.

Podľa nej išlo o prvý priamy útok USA na jednotky sýrskeho prezidenta Bašára Asada a súčasne o najdramatickejšie vojenské rozhodnutie Donalda Trumpa od jeho januárového nástupu do funkcie amerického prezidenta.

Terčom amerických rakiet sa podľa agentúry DPA stala letecká základňa v západnej Sýrii, z ktorej údajne štartovali lietadlá, ktoré mali zaútočiť chemickými zbraňami na civilistov v meste Chán Šajchún. Guvernér provincie Homs Talál Barází pre agentúru AP uviedol, že pri útoku zahynuli traja vojaci a dvaja civilisti. Ďalších sedem ľudí utrpelo zranenia.

Útok na sýrsku základňu nebol vopred ohlásený, hoci z úst predstaviteľov americkej administratívy v ostatných dňoch zazneli varovné vyjadrenia určené Damasku. Viaceré americké denníky vo štvrtok priniesli informáciu, že Trump v reakcii na chemický útok zo 4. apríla zvažuje vojenskú operáciu v Sýrii.

Útok bol podľa Trumpa nevyhnutný

Trump svoje rozhodnutie zaútočiť na leteckú základňu obhajoval a zároveň vyzval „všetky civilizované národy“ sveta, aby sa pridali k americkým snahám o ukončenie krviprelievania v Sýrii.

Podľa Trumpa bol štvrtkový raketový útok nevyhnutný v záujme národnej bezpečnosti USA. Podľa jeho slov neexistujú pochybnosti o tom, že sýrske vládne sily skutočne použili chemické zbrane.

„(Spojené štáty) musia predchádzať a zabraňovať šíreniu a používaniu smrtiacich chemických zbraní,“ povedal Trump novinárom krátko po tom, ako bola zverejnená informácia o americkom útoku. Stalo sa tak počas prebiehajúceho summitu Donalda Trumpa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, ktorý vo štvrtok podvečer odštartoval v Trumpovom letovisku na Floride.

Pentagon zdôraznil, že o americkom útoku na leteckú základňu bolo vopred informované Rusko, ktoré je kľúčovým spojencom Damasku. Hovorca Pentagonu Jeff Davis tiež prízvukoval, že rakety nezasiahli tú časť základne, v ktorej sa mohli nachádzať príslušníci ruskej armády.

Podľa hovorcu sa Pentagon v priebehu štvrtka niekoľkokrát spojil s predstaviteľmi ruskej armády. Využil pritom komunikačný kanál, ktorý bol zriadený s cieľom predísť náhodnému stretu ruských a amerických síl v Sýrii v rámci boja proti Islamskému štátu.

Putin útok odsúdil

Ruský prezident Vladimir Putin však považuje americký nálet v Sýrii za agresiu voči suverénnemu štátu, ktorá je porušením noriem medzinárodného práva, a to navyše pod vymyslenou zámienkou. Vyhlásil to v piatok v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Pripomenul, že „sýrska armáda nemá zásoby“ chemických zbraní. Skutočnosť, že ich zlikvidovala, potvrdil už aj špecializovaný úrad OSN, Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), dodal kremeľský hovorca. Peskov ďalej tlmočil Putinov názor, že „úplné ignorovanie faktov o použití chemických zbraní teroristami len podstatne zhoršuje situáciu“.

Putin podľa svojho hovorcu vidí v náletoch na Sýriu zo strany USA aj pokus odpútať pozornosť medzinárodného spoločenstva od početných obetí v radoch civilistov v Iraku. Najnovší krok Washingtonu spôsobuje aj značné škody americko-ruským vzťahom, ktoré sú už aj tak v zlom stave, dodal hovorca.

Putin sa podľa Peskova domnieva, že „tento krok nás nepribližuje ku konečnému cieľu boja s medzinárodným terorizmom, ale naopak, vytvára vážnu prekážku vytvoreniu medzinárodnej koalície na efektívny boj proti tomuto celosvetovému zlu.“Peskov poukázal na to, že americký prezident Donald Trump boj s terorizmom pritom označil za jednu zo svojich hlavných úloh ešte počas svojej predvolebnej kampane.

Rusko zároveň v dôsledku amerického útoku pozastavilo platnosť memoranda podpísaného s Washingtonom, ktoré sa týka prevencie incidentov a zaručenia bezpečnosti letov lietadiel oboch krajín počas ich operácií nad Sýriou. Ruský rezort diplomacie vyzval aj na urýchlené zvolanie zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom by jej členovia diskutovali o následkoch raketového útoku USA.

Sýria obvinila USA z agresie

Sýrska štátna televízia obvinila USA z aktu agresie. Nemenovaný vojenský predstaviteľ, ktorý hovoril v sýrskej televízii, uviedol, že Američania spôsobili materiálne škody na leteckej základni v strednej Sýrii. Televízia tiež informovala o bližšie nekonkretizovaných „stratách“.

Guvernér provincie Homs, v ktorej sa nachádza napadnutá základňa, vyhlásil, že americké údery majú podporiť „teroristov“ bojujúcich proti vláde prezidenta Bašára Asada.

Vo vyhlásení sýrskych ozbrojených síl citovanom televíziou Sky News sa uvádza, že úto urobil zo Spojených štátov partnera Islamského štátu (IS). Podľa velenia sýrskej armády bol americký raketový útok aktom „donebavolajúcej agresie“, ktorý zo Spojených štátov urobil partnera Islamského štátu, Frontu an-Nusra a ostatných teroristických organizácií.

Podporu vyjadril Západ, Izrael i Turecko

Plnú podporu americkému útoku vyjadril izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Podľa Netanjahua tým dal Trump jasne s dôrazne najavo, že „nebude tolerovať používanie a šírenie chemických zbraní“. Izraelská televízia uviedla, že o americkom útoku boli upovedomení spojenci USA vrátane Izraela.

Útok privítala aj sýrska opozícia, podľa ktorej sa tým skončilo obdobie beztrestnosti pre režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. „Táto americká reakcia je veľmi dôležitá a podľa nás by malo ísť len o začiatok,“ uviedol Ahmad Rahmán, šéf tlačového oddelenia opozičnej Sýrskej národnej koalície (SNC).

Americký raketový útok privítalo aj Turecko a označilo ho za „významný a zmysluplný“. „Je nevyhnutné, aby medzinárodné spoločenstvo Asadov režim dôkladne potrestalo. Vzdušné útoky vnímame pozitívne, ale sme presvedčení, že to treba dotiahnuť do konca. Barbarstvo Asadovho režimu treba okamžite zastaviť,“ uviedol vicepremiér Numan Kurtulmuš a dodal, že americký vojenský zásah by mohol pomôcť urýchliť mierové úsilie v Sýrii.

Británia tiež uviedla, že „plne podporuje“ rozhodnutie Spojených štátov. „Ide o adekvátnu odpoveď na barbarský útok chemickými zbraňami, ktorý podnikol sýrsky režim,“ povedal pre spravodajskú televíziu Sky News britský minister obrany Michael Fallon, ktorý zároveň uviedol, že o pláne zaútočiť na Šajrát ho vo štvrtok večer informoval šéf amerického rezortu obrany generál James Mattis.

Fallon tiež povedal, že režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada nemá z dlhodobého hľadiska budúcnosť, a dodal, že americký útok na Šajrát nechápe „ako začiatok iného vojenského ťaženia“ v Sýrii.

Útok privolal prezident Asad

Americký raketový útok na sýrsku vojenskú leteckú základňu privolal prezident Bašár Asad tým, že použil chemické zbrane, uvádza sa v spoločnom vyhlásení nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

„Za tento vývoj vzhľadom na opakované používanie chemických zbraní a zločiny páchané na vlastných občanoch nesie zodpovednosť výlučne prezident Asad,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení zverejnenom po telefonickom rozhovore oboch politikov, ktorí zároveň vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby v súlade s rezolúciou OSN „spojilo sily v úsilí o politickú zmenu v Sýrii“.

Za „pochopiteľnú“ označil americkú reakciu nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel, pretože podľa neho jeho cieľom bolo miesto, kde bol chemický útok sýrskeho letectva pripravovaný.

Erdoganovi sa máli

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí označilo utorkový chemický útok s desiatkami obetí na severe Sýrie za „vopred premyslenú akciu, ktorej cieľom bolo získať dôvod na podniknutie amerického útoku proti sýrskej armáde“. Ministerstvo označilo piatkový raketový útok Spojených štátov, ktorý vážne poškodil leteckú základňu Šajrát v sýrskej provincii Homs, za „do očí bijúcu agresiu“.

Rezort sýrskej diplomacie v piatkovom vyhlásení uviedol, že skutočným cieľom amerického útoku je „oslabiť silu sýrskej armády v jej boji proti teroristickým skupinám“.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že americký útok pozitívnym“ krokom, ktorý však nebude stačiť. „Stačí to? Podľa môjho názoru to nestačí,“ povedal Erdogan na predreferendovom zhromaždení v provincii Hatay na juhu Turecka neďaleko sýrskej hranice. Podľa štátnej tlačovej agentúry Anadolu turecký prezident uviedol, že na ochranu Sýrčanov treba urobiť viac.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bašár AsadBenjamin NetanjahuDmitrij PeskovDonald TrumpJames MattisRecep Tayyip ErdoganSigmar GabrielTayyip ErdoganVladimir Putin