USA v prípade útoku pomôžu Poľsku, Biden označil dohodu NATO za posvätný záväzok

Biden, duda
Prezident USA Joe Biden (USA) na stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom vo Varšave. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 26. marca 2022, 18:11

Americký prezident Joe Biden povedal svojmu poľskému partnerovi Andrzejovi Dudovi, že „vaša sloboda je naša„. Šéf Bieleho domu ubezpečil Dudu, že USA a ďalší spojenci v rámci Severoatlantickej aliancie prídu Poľsku v prípade ruského útoku na pomoc.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Biden a Duda sa stretli počas záverečného dňa európskej cesty amerického prezidenta, aby spolu hovorili o spoločnej snahe o ukončenie vojny na susednej Ukrajine.

Dohoda je posvätným záväzkom

Biden označil dohodu západnej aliancie o „kolektívnej obrane“ za „posvätný záväzok“ a dodal, že jednota NATO je nanajvýš dôležitá. Zároveň uznal, že Poľsko znáša hlavné bremeno humanitárnej krízy, keďže do krajiny prišli viac ako 2 milióny z 3,5 milióna ľudí, ktorí utiekli z Ukrajiny.

Konštatoval, že ďalší spojenci v rámci NATO musia urobiť viac. USA sľúbili, že prijmú do 100-tisíc ukrajinských utečencov. Duda sa vyjadril, že vzťahy medzi oboma krajinami prekvitajú napriek ťažkým časom.

Poľsko žiada urýchliť dodávky zbraní

Poľský prezident Andrzej Duda ubezpečenie zo strany amerického prezidenta Joea Bidena privítal. Duda povedal, že toto ubezpečenie je o to viac dôležité v čase, v ktorom Rusko vedie brutálne útoky na Ukrajine.

„Myslím si, že pre nás Poliakov v situácii, v ktorej dnes sme, v našej časti Európy, v ére ruskej agresie proti Ukrajine, je to veľmi dôležitý prvok,“ konštatoval Duda.

Po schôdzke s Bidenom Duda zároveň povedal, že USA požiadal o urýchlenie plánovaných dodávok zbraní do Poľska. Poznamenal, že na základe už uzatvorených kontraktov má Poľsko dostať raketové systémy Patriot, bojové lietadlá F-35 a 250 tankov Abrams.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaJoe Biden
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy