USA sa rozdelia po vzore Československa, predpovedá Prager

USA, múr
USA prichádzajú o slobodu, tvrdí komentátor Dennis Prager. Foto: ilustračné, Gettyimages

Americký moderátor, náboženský a politický komentátor Dennis Prager vyhlásil, že Spojené štáty postupne prichádzajú o slobodu.

Konzervatívec na nedávnej konferencii v maďarskom Ostrihome uviedol, že sa USA začínajú podobať na Sovietsky zväz v 80. rokoch. Boli pritom najslobodnejšou krajinou, aká kedy vznikla.

Pandémia a sloboda

Ako vyhlásil v rozhovore pre denník Štandard, tento trend je dramatický, ale nie je nový. Rýchlejší spád nabral v čase pandémie COVID-19.

Ľudia na celom svete začali počúvať autority a kývli na všetko, čo im prikázali. „Ľudia prijali obmedzenie slobody, ktoré by v inej situácii neakceptovali. Nemôžete si pol roka otvoriť obchod či reštauráciu, ak skrachujete, máte smolu,“ povedal.

Výnimkou je snáď len Švédsko, kde boli opatrenia oveľa slabšie a teda aj menej obmedzovali slobodu.

Prager dodal, že ak by o týchto veciach niekto verejne písal na sociálnych sieťach, príspevky by zrejme zmazali, čo je ďalší prejav straty slobody.

Ľavica vs. pravica

Poukázal tiež na silu ľavice, ktorá nemusí proti nikomu bojovať. Dokonca ani proti médiám, ktoré označil za najmocnejšiu silu na svete. Tá sa prejavila aj počas pandémie. „Ak chce konzervatívec niečo spraviť, musí bojovať proti celému systému. Proti univerzitám, médiám, Hollywoodu. Ľavica to robiť nemusí,“ vyjadril sa.

Podľa 73-ročného rodáka z Brooklynu svet nie je rozdelený na kresťanov a židov alebo na ateistov a veriacich. Ale na ľavicu a pravicu.

Priznal, že sám podporoval Donalda Trumpa, pretože spravil pre USA viac než akýkoľvek prezident, ktorého zažil.

Ako nestratiť Ameriku

Konzervatívcom odporúča bojovať, čo je jediný spôsob, akým je možné vyhrať. Ak prestanú bojovať, Amerika sa stratí.

Zároveň upozornil, že konzervatívci sa boja. Vedie ich k tomu strach zo straty práce, reputácie či rodiny. „V USA sa asi tretina dospelých nerozpráva so svojimi rodičmi, väčšinou pre politiku. Ľavicové deti sa nechcú rozprávať so svojimi rodičmi,“ povedal.

Sila médií a univerzít preniká do bežných rodín veľmi citeľne. Deti podľa neho neznášajú láskyplných konzervatívnych rodičov, pretože majú „vymyté mozgy“ vysokými školami a médiami.

USA už nevníma ako model pre ostatné krajiny. Tamojšia ľavica sa v skutočnosti nezaujíma o svet. Snaží sa len prebrať moc v USA.

Európa je nádej

Prager vníma situáciu v Maďarsku ako zdroj nádeje. Stredná a východná Európa sú podľa neho kľúčom pre budúcnosť Západu. Komunizmus nás totiž naučil, čo je zlo.

Liberáli podľa neho v zlo neveria alebo sú naivní. „Ľavica je zlo, liberáli sú naivní. U vás je menej naivných ľudí,“ vysvetlil.

Komentátor navštívil Slovensko po prvý raz a veľmi sa mu zapáčilo. Dokonca mu napadlo, že by sa USA mali rozdeliť tak, ako kedysi Československo. Konzervatívci budú Slovensko a ľavica Česká republika.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dennis PragerDonald Trump