USA poskytnú Ukrajine ďalšiu pomoc za viac než miliardu dolárov, dodajú HIMARS-y aj systémy na boj proti dronom

HIMARS
Americký raketový systém HIMARS. Foto: ilustračné, SITA/AP

Spojené štáty poskytnú Ukrajine dodatočnú pomoc vo výške 1,1 miliardy dolárov. Z týchto prostriedkov bude financovaných približne 18 pokročilejších raketových systémov a ďalšie zbrane na boj proti bezpilotným lietadlám, ktoré Rusko používa proti ukrajinským vojakom. V stredu o tom informovali americkí predstavitelia.

Pomoc ešte oficiálne nepredstavili

Učinili tak pod podmienkou anonymity, keďže pomoc ešte nebola oficiálna predstavená. Uvedená čiastka zvýši celkovú pomoc USA Ukrajine na takmer 17 miliárd dolárov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Balík pomoci zahŕňa financovanie 18 vysokomobilných delostreleckých raketových systémov alebo systémov HIMARS, ako aj munície pre ne, a 12 systémov Titan, ktoré sa používajú na boj proti dronom.

Americkí predstavitelia uviedli, že HIMARS a ďalšie podobné systémy boli kľúčom k bojovým úspechom Ukrajiny v ostatných týždňoch, a keďže Rusi používajú drony vyrobené v Iráne na zameranie sa na ukrajinské sily, to podčiarkuje potrebu viacerých systémov na boj proti tejto hrozbe.

Množstvo techniky a vybavenia

V balíku sú aj financie na približne 300 vozidiel, desiatky nákladných áut a prívesov na prepravu ťažkej techniky, rôzne radary, komunikačné a sledovacie zariadenia a ďalšie vybavenie pre vojakov.

Pomoc bude obsahovať aj financovanie vybavenia na odhaľovanie výbušnín a tiež na jeho údržbu a zaškolenie personálu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom