USA poskytnú Izraelu vojenskú pomoc v rekordnej hodnote

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
John Kerry, USA, Izrael
Americký minister zahraničných vecí John Kerry. Foto: SITA/AP

WASHINGTON/TEL AVIV 14. septembra (WebNoviny.sk) – Spojené štáty poskytnú v rokoch 2019-2028 Izraelu rozsiahlu vojenskú pomoc, ktorej hodnota bude najvyššia v doterajších amerických dejinách. Dosiahnutie príslušnej dohody, ktorá má byť v stredu oficiálne podpísaná vo Washingtone, oznámili v utorok ministerstvo zahraničných vecí USA a kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua.

Zverejnené vyhlásenia, o ktorých informovala agentúra DPA, nespomínajú konkrétnu sumu, zo strany Washingtonu však pôjde o historicky „najväčší jednotlivý prísľub bilaterálnej vojenskej pomoci“. Terajšia dohoda medzi USA a Izraelom, ktorá platí do roku 2017, stanovuje hodnotu poskytovanej vojenskej pomoci na tri miliardy dolárov (2,7 mld. eur) ročne.

Agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov uviedla, že predmetom novej dohody je pomoc v sume 38 miliárd dolárov (33,8 mld. eur). Izrael by mal pritom postupne stratiť možnosť využívať časť americkej pomoci pri nákupe výrobkov domáceho armádneho priemyslu alebo paliva. Dohoda podľa AP obsahuje aj podmienku, že Izrael nebude žiadať od amerického Kongresu žiadne peniaze navyše.

Prezident USA Barack Obama sa ešte vlani vyjadril počas stretnutia s Netanjahuom, že poskytovanú vojenskú pomoc považuje za dôležitú „nielen pre štát Izrael, ale aj pre bezpečnosť USA“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack Obama