USA: Koaličné nálety usmrtili desať vodcov Islamského štátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bezpilotné lietadlo Predator
bezpilotné lietadlo Predator Foto: SITA/AP

Washington 29. decembra (WebNoviny.sk) – Predstaviteľ americkej armády v Iraku dnes oznámil, že koaličné nálety usmrtili za posledný mesiac desať vodcov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), vrátane niekoľkých, ktorí mali napojenie na útoky z Paríža alebo na ďalšie akcie proti Západu. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Plukovník Steve Warren vyhlásil, že lídrov IS zabili väčšinou koaličné nálety bezpilotných lietadiel v Iraku a Sýrii. Plukovník uviedol iba málo podrobností, ale dodal, že najmenej dvaja zo zabitých boli napojení na parížskych útočníkov. Jeden – francúzsky občan s marockými koreňmi Charaffe al Mouadan – mal priamy kontakt s osobami, ktoré naplánovali násilie v Paríži, a aktívne pripravoval ďalšie útoky proti Západu. Podľa dostupných informácií bola väčšina zabitých vodcami na strednom stupni riadenia.

Warren podľa tlačovej agentúry Reuters uviedol, že Mouadan bol zabitý pri koaličnom nálete 24. decembra v Sýrii. Bol to člen Islamského štátu v Sýrii, ktorý mal priamy kontakt s Abdelhamidom Abaaoudom, podozrivým organizátorom koordinovaných bombových a streleckých útokov v Paríži z 13. novembra. Pri týchto násilnostiach zahynulo 130 ľudí. Mouadan aktívne plánoval ďalšie útoky proti Západu, dodal plukovník.

Warren informoval, že jeden vodca spomedzi usmrtených pochádzal z Bangladéša, ale určitý čas strávil aj v Británii a pracoval pre Islamský štát ako hacker a koordinátor technológií proti sledovaniu. „Najnovšie bojové úspechy možno čiastočne pripísať skutočnosti, že organizácia stráca svoje vedenie,“ uviedol Warren a na mysli mal aj dobytie irackého mesta Ramádí armádou od IS. Varoval však: „(IS) má však ešte stále tesáky.“

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Islamský štát