Ukrajinský duchovný sa vyhrážal Zelenskému zatratením, pravoslávneho metropolitu vinia z ospravedlňovania vojny

Zelenskyj
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: archívne, SITA/AP

Ukrajinské orgány obvinili vedúceho pravoslávneho duchovného z ospravedlňovania ruskej agresie, čo je trestný čin.

Metropolita Pavlo, ktorý je opátom významného kláštora Kyjevsko-pečerská lavra, počas súdneho konania povedal, že tvrdenia Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) o jeho ospravedlňovaní vojny sú politicky motivované. Duchovný vzdoruje príkazu úradov opustiť kláštorný komplex a začiatkom týždňa sa ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému vyhrážal zatratením.

Mnísi čelia obvineniam z väzby na Rusko

Súdne pojednávanie v sobotu presunuli na pondelok po tom, čo metropolita povedal, že mu je nevoľno. Prokurátori pre neho žiadajú domáce väzenie. SBU medzičasom prehľadala dom metropolitu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Mnísi v lavre patria k ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, ktorá čelí obvineniam z väzby na Rusko. Tá od začiatku vojny na Ukrajine trvá na tom, že je lojálna Kyjevu a inváziu odsúdila. Tiež vyhlásila nezávislosť od Ruskej pravoslávnej cirkvi, ktorej patriarcha Kirill inváziu na Ukrajinu podporuje.

Ukrajinské bezpečnostné agentúry však tvrdia, že niektorí príslušníci ukrajinskej pravoslávnej cirkvi udržiavajú úzke vzťahy s Moskvou. Počas razií na niektorých miestach cirkvi zverejnili fotografie rubľov, ruských pasov a letákov s odkazmi od moskovského patriarchu ako dôkaz toho, že niektorí predstavitelia cirkvi sú lojálni Rusku.

Ukrajinská vláda im vypovedá zmluvu

Kyjevsko-pečerskú lavru vlastní ukrajinská vláda a úrad, ktorý ju má na starosti, informoval tamojších mníchov, že vypovedá nájomnú zmluvu a majú čas do stredy na odchod.

V stredu však metropolita povedal veriacim, že mnísi neodídu, kým nepadne verdikt o žalobe, ktorú ukrajinská pravoslávna cirkev podala na súde v Kyjive, aby vysťahovanie zastavila. Vláda tvrdí, že mnísi porušili nájomnú zmluvu, čo oni popierajú ako zámienku.

Mnohé pravoslávne komunity na Ukrajine prerušili svoje väzby s ukrajinskou pravoslávnou cirkvou a obrátili sa ku konkurenčnej pravoslávnej cirkvi Ukrajiny, ktorú pred viac ako štyrmi rokmi uznal ekumenický konštantínopolský patriarcha.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Metropolita PavloPatriarcha KirillVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU)