Rusi vypálili na Ukrajinu ďalšie desiatky rakiet, vzdušné sily zostrelili aj 24 dronov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine, Odesa
Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 26. januára 19:21

Rusko vo štvrtok ráno odpálilo na Ukrajinu dovedna 55 rakiet. Ako referuje spravodajský web CNN, na Telegrame o tom informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ. Ten povedal, že útoky boli namierené na „energetické zariadenia“ krajiny a zasiahnutých bolo niekoľko rozvodní.

„Hlavným cieľom boli energetické zariadenia, ktoré mali Ukrajincov pripraviť o energiu a teplo. Väčšinu rakiet a dronov zachytili naši obrancovia. Žiaľ, nastali zásahy rozvodní. Napriek tomu zostáva situácia v elektrickej sieti pod kontrolou. Energetickí inžinieri robia všetko pre to, aby zabezpečili dodávky energií,“ uviedol Šmyhaľ.

Ruské lietadlá Tu-95

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj poznamenal, že armáde sa podarilo zostreliť 47 ruských striel, vrátane dvoch desiatok nad metropolou Kyjev. Rakety boli podľa neho odpálené z ruských bojových lietadiel a lodí v Čiernom mori.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Hovorca vzdušných síl Jurij Ihnat v ukrajinskej televízii uviedol, že „z (ruskej) Murmanskej oblasti“ vzlietlo asi šesť ruských lietadiel Tu-95 a „odpálili rakety“. Niektoré rakety zasiahli Vinnyckú oblasť, informoval prostredníctvom komunikačnej platformy Telegram tamojší gubernátor Serhij Borzov.

Zostrelili 24 dronov

Podľa Serhija Popka, šéfa vojenskej administratívy Kyjeva, na mesto vypálili viac ako 15 rakiet a všetky sa podarilo zostreliť.

Kyjevský starosta Vitalij Kličko však neskôr informoval, že v ukrajinskom hlavnom meste po najnovšom ruskom útoku zahynul minimálne jeden človek a ďalší dvaja utrpeli zranenia. „Sú informácie o jednom mŕtvom a dvoch zranených v dôsledku zásahu rakety v Holosijivskom obvode,“ napísal na Telegrame a dodal, že explózie hlásia aj z Dniprovského obvodu.

Sirény ohlasujúce vzdušný útok sa vo štvrtok ráno rozozneli naprieč všetkými oblasťami Ukrajiny. Okrem toho velenie ukrajinských vzdušných síl informovalo aj o zostrelení 24 útočných dronov, ktoré Rusko vypustilo počas noci.

Zahynulo najmenej jedenásť ľudí

Ruské útoky na Ukrajinu si vo štvrtok nakoniec vyžiadali najmenej 11 mŕtvych a ďalších 11 zranených. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na štátnu záchrannú službu.

Jej hovorca Oleksandr Chorunžyj uviedol, že okrem toho bolo poškodených 35 budov a vypukli dva požiare. Raketové útoky spôsobili škody v 11 regiónoch. Na zásahoch po útokoch sa podieľalo 100 záchranárov.

„Väčšina škôd na domoch je v oblasti Kyjiva. Pripojili sme 88 generátorov energie, aby sme mohli zásobovať elektrinou sociálne zariadenia, ako sú nemocnice atak ďalej,“ dodal hovorca.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jurij IhnatOleksandr ChorunžyjSerhij BorzovSerhij PopkoVitalij Kličko