Ukrajinci veria v obnovu krajiny za desať rokov, ale obávajú sa korupcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, ekonomika, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Až tri štvrtiny Ukrajincov sa domnievajú, že obnova krajiny bude trvať približne desať rokov, no za najväčšie riziko pri obnove považujú korupciu. Ako referuje web epravda.com.ua, vyplýva to z prieskumu uskutočneného na objednávku Transparency International.

Rekonštrukcia krajiny a ekonomiky

V porovnaní s predchádzajúcim podobným prieskumom výrazne stúpol podiel Ukrajincov, ktorí veria, že rekonštrukcia potrvá viac ako 10 rokov. V marci si to myslelo 63 % obyvateľov a v novembri až 73 % očakávalo, že rekonštrukcia potrvá do 10 a viac rokov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinci uvádzajú rovnaké predpovede týkajúce sa oživenia ekonomiky – až 70 % verí, že tento proces bude trvať 10 rokov alebo dlhšie.

Ukrajinci požadujú od úradov jasnú komunikáciu

Ukrajinci zároveň trvajú na tom, že vláda by mala konzultovať otázky obnovy s verejnosťou, pričom táto túžba sa za šesť mesiacov nezmenila – 93 % na jar a 92 % na jeseň.

Prieskum tiež ukázal, že Ukrajinci sú čoraz náročnejší nielen na výsledky, ale aj na jasne komunikované plány, ktoré by mohli zmierniť ich obavy.

Od úradov požadujú plnú účasť a čestný dialóg. Za hlavné problémy krajiny pritom obyvatelia považujú (96 %), korupciu (88 %) a zničenú infraštruktúru a bývanie (82 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať