Aktualizované: Ukrajinci budú cestovať do Európskej únie bez víz, Rusi poukázali na podmienku

Ukrajina
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
  • aktualizované 11. mája o 15:08

BRUSEL/KYJEV 11. mája (WebNoviny.sk) – Rada Európskej únie odobrila vo štvrtok zrušenie vízovej povinnosti pre Ukrajinu. V Bruseli to oznámil eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos.

V súlade s procedúrou bude liberalizácia vízového režimu pre Ukrajinu definitívne potvrdená 17. mája. Na slávnostnom podpise príslušného dokumentu v Štrasburgu sa zúčastní aj ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Bezvízový styk začne platiť v júni

Agentúra Ukrinform informovala, že Porošenko rozhodnutie Rady EÚ označil za „návrat Ukrajincov do spoločného európskeho domu“. Dodal, že jeho návšteva v Štrasburgu, ktorá sa uskutoční pri príležitosti podpísania dohody o liberalizácii vízového režimu pre Ukrajinu, bude jednou z najdôležitejších, aké kedy absolvoval vo funkcii hlavy štátu.

Bezvízový styk pre Ukrajincov začne podľa Porošenkových slov pre Ukrajincov platiť „približne od 11. júna“.

Porošenko vo štvrtok vyhlásil, že bezvízový styk je „oveľa viac než len zjednodušený spôsob cestovania do zahraničia. Je to obrovský krok do Európy, krok smerom k potvrdeniu ľudskej slobody a nezávislosti Ukrajiny.“ O bezvízovom styku začala Ukrajina s EÚ rokovať v roku 2008.

Reakcia Ruska

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyhlásilo, že zavedenie bezvízového styku medzi EÚ a Ukrajinou, „nemožno považovať za plnohodnotné, pretože úľavy budú príliš malé.“ V Moskve to vo štvrtok vyhlásil námestník ruského rezortu diplomacie Alexej Meškov.

Schválenú dohodu podľa agentúry Interfax označil „do istej miery“ za akési „lákadlo“, ktoré len trošičku zjednoduší existujúci systém. Poukázal v tejto súvislosti na podmienku, že Ukrajinci budú smieť pobudnúť na území EÚ tri mesiace v priebehu pol roka a „to nemá nič spoločné s pracovným povolením.“

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko