Biden oznámil pomoc Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov, USA pošlú guľomety aj protilietadlové strely

Biden President Joe Biden speaks at an event to celebrate the reauthorization of the Violence Against Women Act in the East Room of the White House
Americký prezident Joe Biden. Foto: AP Photo/Patrick Semansky

Americký prezident Joe Biden oznámil dodatočnú bezpečnostnú pomoc Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov. Celková výška pomoci tak už dosiahla miliardu dolárov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Najnovší balík pomoci bude zahŕňať 800 protilietadlových systémov, 9 000 protipancierových systémov, 7 000 ručných palných zbraní ako guľomety, brokovnice a granátomety či drony.

Informuje o tom spravodajský portál CNN, ktorý upozorňuje, že pomoc z Washingtonu nebude zahŕňať poskytnutie stíhačiek alebo vyhlásenie bezletovej zóny nad Ukrajinou, o ktoré žiada ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, pretože sú podľa neho nevyhnutné na udržanie boja Ukrajiny proti ruskej agresii.

Svet je zjednotený v našej podpore pre Ukrajinu a našom odhodlaní primať Putina zaplatiť veľmi vysokú cenu,“ vyjadril sa Biden pri príležitosti oznamovania pomoci. Tiež poznamenal, že bezpečnostnú pomoc Ukrajine poskytujú v spolupráci so spojencami. „Naši spojenci a partneri zintenzívnili poskytovanie významných zásielok bezpečnostnej pomoci a budú aj naďalej pomáhať pri uľahčovaní týchto dodávok,“ skonštatoval a zároveň avizoval, že bude nasledovať aj ďalšia pomoc.

(1 EUR = 1,0994 USD)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenVolodymyr Zelenskyj