Ukrajina bude potrebovať aj naďalej masívne dodávky zbraní, konštatoval premiér Fiala

Russia Ukraine War In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Czech Republic Prime Minister Petr Fiala listens during a meeting with Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and Slovenia Prime Minister Janez Jansa, Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki and Polish Deputy Prime Minister Jaroslaw Kaczynski, on behalf of the European Council, in Kyiv, Ukraine, on Tuesday
Český premiér Petr Fiala. Foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP

Ukrajina bude podľa českého premiéra Petra Fialu naďalej potrebovať rýchle a masívne dodávky zbraní. Po návrate z Ukrajiny, kam za tamojším prezidentom Volodymyrom Zelenským vycestoval s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim, slovinským predsedom vlády Janezom Janšom, ako aj poľským vicepremiérom Jaroslawom Kaczyńskim, spomenul najmä protitankové a protilietadlové strely.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V tejto súvislosti sa podľa spravodajského portálu Novinky.cz vyjadril, že ak bude mať Ukrajina dostatok takýchto striel, v podstate si bude schopná sama zabezpečiť bezletovú zónu, o ktorú opakovane žiada NATO.

Fiala tiež povedal, že sa so Zelenským okrem iného zhovárali aj o možnom poskytnutí azylu v zahraničí ruským vojakom, ktorí sa rozhodnú nebojovať a dezertovať.

Ukrajinskí predstavitelia tiež navrhli vylepšenie a prehĺbenie sankcií, ktoré podľa českého premiéra predložia na rokovaní Európskej rady. Dosiaľ prijaté sankcie podľa Fialu fungujú a zvyšujú šance na diplomatické riešenie konfliktu na Ukrajine. Podmienky si však musí stanoviť Ukrajina.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janez JanšaJaroslaw KaczynskiMateusz MorawieckiPetr FialaVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska radaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy