Týždeň očami Pavla Urbana: Fico hovorí o vojnovom stave, Blaha o ohrození našich synov. Kde je prokuratúra?

NR SR: Rokovanie 80. schôdze
Zľava: Poslanci parlamentu za Smer - sociálna demokracia Robert Fico a Ľuboš Blaha. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Voľby sú síce ešte ďaleko, ale už vieme akým smerom pôjde Smer. Strašenie občanov, dokonca aj mobilizáciou, vojnovým stavom a smrťou našich najbližších.

Nasledujúcich necelých osem mesiacov sa máme na čo tešiť. Voľby-nevoľby, ale šírenie poplašných správ je aj na Slovensku trestné. Prokuratúra však zatiaľ mlčí.

Časť bývalej vládnej koalície sa bude pretekať, kto dá viac občanom. Nikto nepozerá na rozpočet. Veď predsa idú voľby.

Fico a Blaha strašia vojnou

Vojna na Ukrajine bude pravdepodobne jednou z hlavných tém, aj slovenskej predvolebnej kampane. Venovať sa jej začali a jasne naznačili, že v tom budú aj pokračovať, predovšetkým predstavitelia strany Smer-SD.

Keby však konštruktívne prispeli k postoju Slovenska, asi by im to nikto nezazlieval, ale nepodložene strašiť národ, to je už za hranicou. Čo je však hranica pre Roberta Fica a spol.?

Týždne sme svedkami rôznych hoaxov, že na Slovensku hrozí mobilizácia, dokonca sa na sociálnych sieťach zverejňovali falošné povolávacie rozkazy. Občania Slovenska, ktorí sú hrdí na svoju krajinu začali zasielať vyhlásenia o odopretí výkonu vojenskej služby.

Zatiaľ sme sa to mohli dozvedieť na sociálnych sieťach, teraz to však vstúpilo aj do vrcholovej politiky. Robert Fico a Ľuboš Blaha prevzali túto rétoriku a verejne na tlačovej besede sa začali vyhrážať.

Fico spomínal údajný vojenský stav, aby sa predišlo predčasným voľbách, kým Ľuboš Blaha bol ešte konkrétnejší. Tvrdil, že reálne hrozí mobilizácia a „rodiny prídu o svojich synov, ženy o svojich mužov“.

Čo je veľa, je veľa. Smeru to zdá sa nevadí. Idú predsa voľby a treba národ zmobilizovať, čo ak sú to aj klamstvá, veď dôležité je dostať sa k moci, aby sa jeho vrcholní predstavitelia včas zachránili pred hrozbou väzenia. Nejde im o národ, ide im predsa o nich samých.

Čo na to prokuratúra, keď ide zrejme o verejné šírenie poplašných správ? No zatiaľ nič. Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa vie ohlásiť len keď treba obhajovať vlastné rozhodnutia o zrušení obvinení najvyšších predstaviteľov bývalej vládnej garnitúry. Fico a spol. s tým počítajú, veď doteraz si dobre rozumeli a môžu sa tešiť aj nadchádzajúcej dobrej spolupráci.

Slováci sú hrdinovia iba v krčmách

Vrátim sa trochu k spomenutým vyhláseniam a odopretí vojenskej služby. V pravidelnej debate v susedovej garáži, kde často pri poháriku preberáme aktuálne dianie sme sa samozrejme dotkli aj témy mobilizácie.

Sused, ktorý v minulosti často zastával postoje Mariána Kotlebu o dôležitosti slovenského štátu, zrazu vyhlásil, že ak by dostal pozvanie na mobilizáciu, tak by sa jej vyhol. Počas prezenčnej služby vraj prisahal vernosť československému štátu a slovenská mobilizácia sa ho netýka. Kde sa podela slovenská hrdosť?

Na otázku či by im nevadilo, ak by ruské vojská boli na hranici so Slovenskom a nedajbože postúpili aj ďalej som sa dozvedel, že v období keď tu boli Rusi vraj nebolo tak zle. Samozrejme, neznamená to, že tak rozmýšľa väčšina obyvateľov Slovenska, ale takmer 15 percent preferencií strany Smer-SD niečo predsa len naznačuje.

Idú voľby poďme rozdávať

O možnom navýšení dôchodkov o 45 eur som už písal. Samozrejme časť bývalej vládnej koalície sa tu nezastavila.

Parlament už prijal zákon o takzvaných obedoch zadarmo a nechcem polemizovať či je to v poriadku alebo nie, ale zaujímavé je, že obedy zadarmo rovnakí poslanci po voľbách zrušili.

Teraz však znovu idú voľby a schváliť treba všetko, čo prinesie hlasy voličov. Čo na to, že na to nie sú prostriedky v rozpočte, veď si o ňom bude hlavu lámať nová vláda.

Zaujíma ma s akým novým skvelým spôsobom troviť nezarobené peniaze prídu v budúcnosti členovia zákonodarného zboru, lebo troviť každý vie, ale zarobiť len málokto.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľuboš BlahaMaroš ŽilinkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD