Týždeň očami Pavla Urbana: Fico s referendom možno len blafuje

Robert Fico
Robert Fico, poslanec a predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

O zábavu počas nasledujúcich letných mesiacoch máme postarané. Po roku nás predseda Smeru Robert Fico bude znovu otravovať všeľudovým hlasovaním.

Pravdepodobne si sám nie je istý či najnovšie otázky, ktoré by mali byť na hlasovacom lístku, sú v súlade s Ústavou SR, ale už sa vyhráža hlave štátu aby sa nepokúsila znovu požiadať o názor Ústavný súd.

Robert Kaliňák si myslí, že Robert Fico by bol fantastický prezident. Súhlasím s nim, predovšetkým pre svojich v base. Igor Matovič je rekordérom, ale s tým sa nemôže pýšiť.

Fico vraj chce predčasné voľby

A máme to tu znovu. Smer, Hlas a SNS idú zbierať podpisy pre vypísanie referenda o predčasných voľbách. Niekto by povedal, že už sú nudní, ale čo majú robiť keď sa súčasná koalícia nie a nie rozkmotriť. Veď práve teraz sú prvé dve strany podľa preferencií na vrchole popularity a do riadnych volieb je ešte veľmi ďaleko.

Ani sami nevedia koľkí z ich kumpánov sa ešte ocitnú vo vyšetrovačke a či im to nejako neublíži. Slovenská národná strana sa chce s nimi len zviesť, lebo vlastnú agendu nemá a ak aj niečo vymyslí, nikto národniarov neberie vážne.

Poďme sa však pozrieť, čo by Ficovi predčasné voľby priniesli. Podľa preferencií premiérske kreslo určite nie, lebo Peter Pellegrini je presvedčivo na čele prieskumov a nepredpokladám, že by ho daroval Ficovi. Neviem si predstaviť, že by sa Fico uspokojil napríklad s funkciou predsedu parlamentu, lebo tam by nemohol priamo vládnuť. Zároveň nepredpokladám, že by teraz Pellegrini tancoval podľa Ficových nôt, ako to bolo pred viac ako dvomi rokmi. Tak čo vlastne chce?

Určite chce dať možnosť svojim voličom, aby boli počas celého leta vo vare. Vieme, ako to býva, prídu horúčavy, ľudia viacej myslia na jazerá či more ako na politikov, ktorí aj tak doteraz nič neukázali. Myslím tu predovšetkým na koalíciu, ale ani opozícia, predovšetkým okrem obhajovania vlastných, ktorí čelia vyšetrovaniu, neponúkla nič svetoborné.

Treba voličom predsa ponúknuť nejakú hračku, tentoraz je to po roku znovu referendum. Už vidím ako Fico, Pellegrini a Andrej Danko (ak ho pripustia k slovu) budú bombardovať občanov, že v tejto krajine je všetko zlé a keď oni boli pri moci ruže prekvitali. Samozrejme nepovedia, že len pre niektorých, ale kto si to už pamätá. Práve na slabú pamäť voličov sa spoliehajú. Tí to ukázali aj v roku 2012.

Ďalším motívom môže byť zastavenie všetkých vyšetrovaní. Fico a Pellegrini sa možno obávajú, že na dvere niekto zaklope. Pamätáme sa ako to bolo do roku 2020. „Naši“ boli predsa chránení a teraz prosia, aby niekto zastavil toto zatýkacie šialenstvo. Myslím si, že obaja stranícky predáci by sa na tomto zhodli a znovu by sme mali na slobode „poctivých“ podnikateľov a politikov.

Prečo iniciátori referenda chcú, aby sa uskutočnilo spolu s komunálnymi a župnými voľbami? Určite nejde Ficovi a spol. o nejakú úsporu, veď počas jeho vlády sa poriadne šafárilo. Dôvod je jednoduchý, lebo je tak väčšia šanca, že sa voliči aj dostavia k hlasovacím urnám. Veď v týchto voľbách dáva svoj hlas asi 48 percent oprávnených voličov. Tie chýbajúce dve percentá by sa kampaňou možno mohlo zabezpečiť. Netreba však zabúdať, že všetkých 48 percent by nehlasovalo sa predčasné voľby. Prípadné podanie na Ústavný súd by to mohlo zmariť.

Bol by Fico dobrým prezidentom?

Jeho pravá ruka Kaliňák si myslí, že fantastický. Ja si tiež podobne myslím ale iba pre vybranú skupinu.

Neviem si ani predstaviť koľkí by si to priali, predovšetkým tí, čo už boli, alebo sa ešte len majú dostaviť do súdnej siene. Veď predsa nový prezident by im určite udelil milosť, keď ešte ako predseda strany sa vyjadroval, že sú neprávom za mrežami.

Pamätáme si, aký rozruch vyvolalo dočasné prezidentovanie Vladimíra Mečiara v roku 1998 a amnestie pre páchateľov únosu Michala Kováča ml. Presvedčený som, že by sa aj teraz mohlo niečo podobné stať, ale voľby sú až o dva roky a tu žiadne referendum by asi nepomohlo. No nechajme sa prekvapiť, možno to bude ďalšia fraška.

Matovič rekordérom

Myslel som, že o Igorovi Matovičovi dnes písať nebudem, ale najnovší prieskum dôveryhodnosti ma núti aj jemu venovať niekoľko riadkov. To sme tu od roku 2020 na Slovensku nemali. Predseda najsilnejšej vládnej politickej strany dosiahol rekord, ale negatívny. Dôveruje mu iba 13 percent opýtaných občanov.

Nepomohol mu ani prorodinný balíček a istotne neprispelo ani paktovanie s extrémistami. Ako hovoria odborníci, ak bude takto pokračovať, čoskoro bude na politickom smetisku. Už aj niektorí jeho spolustraníci sa začínajú od neho dištancovať.

Zmení sa? S veľkou pravdepodobnosťou nie, lebo podľa neho sú na vine Richard Sulík a médiá. Odstúpi z funkcie ministra, ktorú nezvláda? Odpoveď je opäť nie. On si porážku neprizná, hoci aj za cenu červenej karty od voličov. Vidno, že mu nejde o pokrok v krajine ale predovšetkým o vlastné „ego“. To už však nie je nič nové.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičMichal KaliňákPeter PellegriniRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SDSNS Slovenská národná stranaÚstavný súd SR