Turecký šéf diplomacie pohrozil Holandsku sankciami, Erdogan hovorí o nacizme a fašistoch

Mevlüt Čavušoglu
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: archívne, SITA/AP

ISTANBUL 11. marca (WebNoviny.sk) – Za „fašistov“ a „pozostatky nacistov“ označil Holanďanov turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Stalo sa tak bezprostredne po tom, čo holandská vláda zrušila povolenie na pristátie lietadlu tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla, ktorý chcel vystúpiť s prejavom pred svojimi stúpencami v Rotterdame.

Erdogan tiež varoval, že Ankara môže holandským diplomatom odoprieť vstup do Turecka. „Samozrejme, že hovorím o cestovaní diplomatov, nie civilistov,“ dodal.

Sú takí bojazliví, takí plachí. Toto sú pozostatky nacizmu, sú to fašisti,“ povedal Erdogan davu svojich obdivovateľov v Istanbule.

Holandská vláda zrušenie povolenia na pristátie odôvodnila tým, že zamýšľaná návšteva tureckého ministra predstavuje „riziko pre verejný poriadok a bezpečnosť„.

Čavušoglu ešte predtým varoval Holandsko pred sankciami, ak mu v návšteve zabráni. „V prípade, že Holandsko zruší moje povolenie na let, naše sankcie voči Holandsku budú silné,“ varoval minister v rozhovore pre televíznu stanicu CNN Türk. Zákazy takýchto zhromaždení označil za „fašistické praktiky„.

Holandsko už predtým tureckú vládu informovalo, že ministrova návšteva nie je vítaná.

Čavušoglu chcel vystúpiť v Rotterdame v súvislosti s kontroverzným aprílovým ústavným referendom v Turecku, ktoré má posilniť právomoci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a oslabiť parlament. V Holandsku žije približne štvrť milióna Turkov, ktorí môžu hlasovať v tureckom referende.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom