Trumpov syn mal získať informácie o Hillary Clintonovej, stretol sa s právničkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová.

WASHINGTON 10. júla (WebNoviny.sk) – Najstarší syn amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondelok poprel svoje nedeľňajšie vyjadrenia a vyhlásil, že s ruskou právničkou, s ktorou sa stretol v júni 2016 v newyorskej Trump Tower, sa zhovárali aj o Trumpovej protikandidátke Hillary Clintonovej.

Ruska totiž Donaldovi Trumpovi mladšiemu podľa jeho vlastných slov ponúkla informácie, ktoré by sa Trumpovmu tímu mohli „zísť“ v predvolebnej kampani. Ešte v nedeľu pritom Trumpov syn tvrdil, že stretnutie „nemalo s kampaňou nič spoločné.“

Konanie stretnutia potvrdili

Informácie o stretnutí, ktoré sa konalo tesne po tom, ako Trump získal nomináciu Republikánskej strany do súboja o post prezidenta, priniesol cez víkend americký denník The New York Times. Za americkú stranu boli na stretnutí prítomní Trumpov najstarší syn, zať Jared Kushner a vtedajší šéf prezidentskej kampane Paul Manafort, a za ruskú stranu právnička Natalija Veselnickaja.

Manafort, známy z minulosti aj ako šéf volebného štábu neskoršieho proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyča, sa ako jediný zatiaľ k týmto informáciám nevyjadril, ale Trumpov syn aj zať konanie stretnutia už v nedeľu potvrdili.

Malo to byť len zoznamovacie stretnutie

Informácie o stretnutí môžu výrazne zamiešať kartami pri vyšetrovaní údajného ruského zasahovania do americkej predvolebnej kampane, a najmä úlohy tímu okolo vtedajšieho prezidentského kandidáta a súčasného prezidenta Donalda Trumpa pri údajných rokovaniach s Moskvou.

Trumpov syn v nedeľňajšej prvej reakcii vyhlásil, že šlo len o „krátke zoznamovacie stretnutie“, počas ktorého sa hovorilo o možnosti obnoviť pozastavený program, v rámci ktorého si Američania mohli adoptovať ruské deti. „Nemalo to nič spoločné s kampaňou a ďalšie stretnutie už nenasledovalo,“ tvrdil v nedeľu.

So stretnutím súhlasil kvôli informáciám

V pondelok však už otočil, a na Twitteri uviedol, že dôvod, prečo so stretnutím súhlasil, bol ten, že mu Veselnickaja ponúkala získanie informácií na Clintonovú, ktoré by mohli Trumpovi pomôcť v predvolebnej kampani. Uviedol aj, že je podľa neho úplne normálne, keď členovia volebných tímov hľadajú poškodzujúce informácie o protivníkoch.

„Vyzerá to, že Trump mladší otočil po tom, ako mu The New York Times ukázali, aké ďalšie informácie majú,“ myslí si agentúra Associated Press (AP).

The New York Times už cez víkend spochybňoval vtedajšie vyjadrenia Trumpovho syna a informoval, že ruská právnička Veselnickaja je právnou zástupkyňou viacerých ruských firiem, ktoré sú na zozname západných sankcií a jej pracovnou náplňou je presviedčať predstaviteľov západných krajín, aby sankcie zrušili.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpDonald Trump mladšíHillary ClintonováJared KushnerPaul Manafort