Trump ostro odsúdil útok na kresťanov v Egypte, teroristický čin zarmútil aj pápeža Františka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 27. mája (WebNoviny.sk) – Prezident USA Donald Trump prisľúbil zničenie „zlomyseľných organizácií teroru“ v reakcii na piatkový smrtiaci útok v Egypte, ktorého terčom boli tamojší koptskí kresťania.

Šéf Bieleho domu ostro odsúdil teroristov, ktorí vedú „vojnu proti civilizácii„, a poukázal na „neľútostné vraždenie“ príslušníkov egyptskej kresťanskej menšiny.

Trump sa tak vyjadril po výzve egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, aby sa osobne postavil do čela boja proti terorizmu. Egyptský líder tiež pohrozil zničením výcvikových táborov extrémistov v zahraničí, zatiaľ čo Káhira v reakcii na piatkový útok uskutočnila nálety v susednej Líbyi.

Udalosť v egyptskej provincii Minjá, pri ktorej zahynulo 28 ľudí, medzitým odsúdili aj ďalší svetoví predstavitelia.

Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že „pre takéto hrozné násilie nemôže byť nijaké ospravedlnenie„. Vatikán zaslal prezidentovi Sísímu kondolenciu, kde uviedol, že útok „zarmútil“ pápeža Františka, ktorý sa bude naďalej zasadzovať za „mier a zmierenie“ v Egypte.

František navštívil v apríli túto krajinu, aby podporil tamojšiu kresťanskú menšinu. Teroristická organizácia Islamský štát následne pohrozila vystupňovaním útokov proti kresťanom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresDonald TrumpPápež František