Trump na súde poprel vinu, mal vraj „plné právo“ držať tajné dokumenty

Donald Trump
Bývalý prezident USA Donald Trump sa prihovoril svojim podporovateľom. Foto: SITA/AP

Bývalý americký prezident Donald Trump na federálnom súde vo floridskom Miami poprel vinu v prípade historických obvinení v súvislosti so zaobchádzaním s tajnými dokumentmi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Prihovoril sa podporovateľom

Neskôr republikánsky líder odcestoval do svojho golfového klubu v Bedminsteri, v štáte New Jersey, kde sa prihovoril svojim podporovateľom.

Trump, ktorý je favoritom na republikánsku prezidentskú nomináciu v roku 2024, zhromaždenému davu tvrdil, že má „plné právo“ držať tajné dokumenty, no „nemal možnosť prejsť všetky škatule“. Postupoval vraj v súlade so zákonom a následne pokračoval sériou nepodložených tvrdení o prezidentovi Joeovi Bidenovi a svojej bývalej súperke Hillary Clinton.

Podľa Trumpa sú obvinenia politicky motivované

Bývalého prezidenta obvinili zo spáchania dovedna 37 trestných činov v súvislosti so zaobchádzaním s tajnými dokumentmi, marením spravodlivosti a nepravdivými vyhláseniami. Jeho právnik Todd Blanche v súvislosti so všetkými pred súdom poprel Trumpovu vinu.

Ďalšia právna zástupkyňa Alina Habba pred súdom médiám zopakovala Trumpove tvrdenia, že obvinenia sú politicky motivované. „Nachádzame sa v zlomovom bode v histórii nášho národa, cielené stíhanie popredného politického oponenta je niečo, čo vidíte v diktatúrach ako sú Kuba a Venezuela,“ povedala novinárom s tým, že „to, čo robia prezidentovi Trumpovi, by malo desiť všetkých občanov tejto krajiny“.

Dátum súdneho pojednávania zatiaľ nestanovili, no prípad je stále pridelený Aileen Cannon, federálnej okresnej sudkyni na južnej Floride, ktorú vymenoval Trump.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumHillary ClintonováJoe Biden