Tóth nepríde vypovedať na súd v kauze Kuciak, ako svedka predviedli člena sereďského drogového gangu Weissa

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Svedok Peter Tóth. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 15. júna, 14:08

Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby Peter Tóth nepríde v stredu vypovedať na hlavné pojednávanie v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Ako uviedla predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Ružena Sabová, Tóth súdu zaslal oznámenie, že sa o predvolaní na súd dozvedel neskoro. Musí sa pritom momentálne strať o svojho syna.

Predvolajú si ho nabudúce

Súd v tejto súvislosti avizoval, že Tótha za účelom svedeckej výpovede predvolá opätovne. Zároveň sa číta jeho výpoveď z prvého procesu týkajúceho sa vraždy Kuciaka z januára 2020. V niekoľkohodinovej výpovedi vtedy Tóth opísal aj sledovanie novinárov vrátane neskôr zavraždeného Jána Kuciaka.

Podľa neho mu sledovanie zadal Marian Kočner v súvislosti so spúšťaním portálu „Na pranieri“, ktorý mal slúžiť aj na kritiku práce médií. Kuciaka sledovali podľa Tótha na jeseň 2017. Žiadne skutočnosti, ktoré by ho mohli skompromitovať, však na neho nezistili. Tóth tiež povedal, že po vražde novinára si uvedomil, že celá vec bola len nepodareným krycím manévrom pri príprave zločinu.

Vybavovanie auta na vraždu

Ako svedka zároveň na súd predviedli z výkonu trestu odsúdeného člena sereďského drogového gangu Iliju Weissa. Ten sa má vyjadriť k príprave vrážd trojice prokurátorov.

Podľa orgánov činných v trestnom konaní totiž pre obžalovaného Darka Dragič zabezpečoval kradnuté auto, ktoré malo byť použité pri vražde Maroša Žilinku. Svedok na súde potvrdil stretnutia s obžalovaným.

„Malo to byť rýchle auto bez dokladov, na ktorom sa dá voľačo spáchať a potom sa dá zlikvidovať,“ povedal Weiss. Darko Dragič mu však podľa jeho slov nekonkretizoval, na čo má auto použiť, pričom on sám si myslel, že pôjde o prepad alebo lúpež.

Obžalovaný ale podľa svedka povedal, že potom bude „veľké dusno“. Weiss doplnil, že Darko Dragič mu nakoniec neposkytol za auto sľúbené peniaze, preto ho nezabezpečil.

Jeho príbeh nemá začiatok ani koniec

Obžalovaný Darko Dragič však v reakcii na výpoveď svedka odmietol, že by s ním riešil kúpu auta, vraždu alebo akýkoľvek spoločný biznis. Takisto odmietol, že by so svedkom cestoval do Piešťan (miesto trvalého pobytu Maroša Žilinku, pozn. SITA), aby obhliadli miesto, kde odstaví „pracovné auto“. „Jeho príbeh nemá začiatok ani koniec,“ skonštatoval.

Svedok Zoltán Andruskó už predtým na súde vypovedal, že keď sa Tomáš Szabó a Miroslav Marček nevenovali plánu zavraždiť Žilinku, objednávku od Aleny Zsuzsovej zadal aj Dušanovi Kracinovi. Ten ju mal vybaviť prostredníctvom „Srbov“. Andruskó však tvrdí, že nakoniec objednávku „stopol“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDarko DragičovDušan KracinaIlija WeissJán KuciakMaroš ŽilinkaMiroslav MarčekPeter ŠufliarskyPeter TóthRužena SabováTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie SIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd SR