To fakt? Ani jeden jednorožec na Slovensku...

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
To fakt _ 2 _ april 2024.jpg
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko nevyužilo prehriaty trh investičných peňazí ani presun aktivít do sféry digitálu počas pandémie a naďalej zostalo krajinou bez usadeného jednorožca.

Ako huby po daždi

Jednorožce, ako sa zvyknú nazývať začínajúce spoločnosti s viac ako miliardovou trhovou hodnotou, vznikali v ostatných dvoch desaťročiach vo svete ako huby po daždi. Tieto prevažne technologické spoločnosti sú zdrojom inovácií, nových služieb či zamestnanosti.

>>> Rubrika To fakt?

V Európskej únii boli začiatkom roka 2023 podľa údajov Dealroom len tri krajiny, v ktorých nevznikla žiadna miliardová firma. Okrem Slovenska to bolo ešte Slovinsko a Maďarsko. Na území ďalších troch štátov Únie – v Bulharsku, Rumunsku a Lotyšsku – jednorožce vznikli, ale dnes sídlia mimo EÚ.

Bariéry podnikania

Susedné Poľsko malo začiatkom minulého roka 11, Rakúsko päť, Česko štyroch jednorožcov. Najviac, vyše 60 ich je zaregistrovaných v Nemecku. Necelé štyri desiatky má Švédsko či Francúzsko. Spoločnosť Dealroom na Slovensku neeviduje ani začínajúcu firmu s potenciálom jednorožca.

V Poľsku sa ukazujú tri rozbiehajúce sa firmy s nábehom na tento štatút, v Rumunsku dve a v Česku, Maďarsku či Lotyšsku po jednej.

Údaje o jednorožcoch svedčia o nerovnováhe v rozmiestnení miliardových firiem či adeptov na jednorožcov. Približne polovica z nich sídli alebo vzniká v dvoch členských štátoch Únie, v Nemecku a Francúzsku. Ak chce krajina pritiahnuť miliardové technologické firmy, potrebuje posilniť podporný ekosystém a odstrániť právne a ekonomické bariéry podnikania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať