Termín prihlásenia sa do aktívnych záloh sa blíži ku koncu, ministerstvo obrany láka na príspevok

Slovenskí vojaci
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

Záujemcovia o služby v takzvaných aktívnych zálohách Ozbrojených síl SR sa môžu hlásiť do piatku 24. septembra. Ako ďalej na sociálnej sieti informuje rezort obrany, záložníci budú mať možnosť absolvovať výcvik so špecialistami vo svojich oboroch.

Služba v zálohách je podľa ministerstva tiež spojená s viacerými benefitmi vrátane motivačného príspevku.

Špecializácia podľa druhu vojska

Počas prvej fázy výcviku si podľa ministerstva záujemcovia osvoja vševojskové zručnosti, ako napríklad manipuláciu so zbraňou, zdravotnú prípravu, chemickú prípravu, streľbu alebo bezpečnosť pri narábaní s technikou. „V ďalších cvičeniach prichádza špecializácia podľa druhu vojska,“ uvádza ministerstvo s tým, že ženisti absolvujú výcvik prepravy techniky cez rôzne terénne prekážky budovaním premostení a úpravou terénu, práce s výbušninami alebo odstraňovania mín a iných výbušných systémov.

Delostrelci sa zase zamerajú na ovládanie delostreleckých a raketových systémov. Chemici absolvujú výcvik ochrany vojsk pred používaním chemických a biologických zbraní a dekontaminácie a aktívne zálohy Vojenskej polície sa zamerajú na monitorovanie vyčlenených priestorov špeciálnou sledovacou technikou a zásahy proti narušiteľom.

Motivačný príspevok ako benefit

Rezort pripomína, že jedným z benefitov aktívnych záloh je tzv. motivačný príspevok vo výške 600 eur. „Okrem toho sú vyplácané aj náklady na náhradu mzdy, ktoré uhrádza zamestnávateľovi vojenský útvar. Pamätáme aj na podnikateľov – vojakovi v aktívnej zálohe patrí za čas pravidelného cvičenia a plnenia úloh ozbrojených síl náhrada príjmov z podnikania vo výške priemernej mesačnej mzdy v SR,“ zdôrazňuje ministerstvo. Zároveň konštatuje, že zamestnávatelia sú povinní uvoľňovať vojakov v aktívnych zálohách na pravidelné cvičenie. „Účasť na cvičení preukazuje vojak aktívnych záloh oznámením od príslušného vojenského útvaru,“ vysvetľuje rezort.

Prihlásiť sa do aktívnych záloh je možné prostredníctvom regrutačnej skupiny v krajskom meste podľa miesta trvalého bydliska alebo elektronicky. Bližšie informácie o spôsobe prihlasovania, ako aj kontakty na jednotlivé regrutačné skupiny sú dostupné na webovej stránke https://www.mosr.sk/aktivnezalohy/.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR