Tatranský ľadový dóm udržujú vo forme a dúfajú, že ho v apríli budú môcť ešte sprístupniť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tatranský ľadový dóm
Pohľad do interiéru Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Minulý rok sa stavitelia inšpirovali Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, ktorý je dielom Alfreda Aleksandrovicha Parlanda. Foto: archívne, SITA/Marek Hajkovský

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách udržujú vo forme naďalej chladiace technológie. V regióne dúfajú, že jednu z najväčších zimných atrakcií si návštevníci budú môcť ešte pozrieť.

Zatiaľ bola verejnosti prístupná vlani takmer mesiac, pre nariadenia vlády v súvislosti s pandémiou ju však koncom roka zatvorili.

Od januára neprišiel nikto

„Tatranský ľadový dóm je v perfektnej kondícii. Pokiaľ by sa situácia zmenila pozitívnym smerom v čase po Veľkej noci alebo v apríli, v čo dúfame, chceli by sme ho ešte sprístupniť verejnosti, keďže tento rok tento ľadový skvost videlo minimum návštevníkov naživo,“ povedala pre agentúru SITA výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Pandemická situácia, nutnosť testovania a zatvorenie dómu pred Vianocami spôsobili podľa OOCR medziročne až 70-percentný pokles návštevnosti tejto už tradičnej atrakcie za mesiace november a december.

Od januára ju nenavštívil nikto. Pritom v minulosti si stavbu z ľadu počas sezóny pozrelo aj viac ako 200-tisíc návštevníkov.

Dielo osemnástich sochárov

Stavba na Hrebienku má podobu Chrámu Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Je umiestnená v klimatizovanej kupole s priemerom 25 metrov, pričom najvyšší bod stavby dosahuje výšku 12 metrov.

Je dielom osemnástich sochárov z Česka a Slovenska, ktorých viedol staviteľ Adam Bakoš. Podľa OOCR na stavbu použili 1 880 blokov ľadu, ktoré vážili viac ako 225 ton. Vstup do nej je každoročne bezplatný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Blašková