Tampa vo štvrtom finále NHL dvakrát viedla, ale Colorado je krok od Stanley Cupu a Černák sa zranil (video)

NHL, play off, Stanley Cup,
Hráči Colorada Avalanche sa tešia z rozhodujúceho gólu, ktorý im zabezpečil víťazstvo nad Tampa Bay Lightning. Foto: SITA/AP

Pre slovenského hokejového obrancu Erika Černáka sa stredajší štvrtý duel tohtoročného finále Stanleyho pohára v zámorskej NHL skončil už v úvode druhej tretiny, zranil sa pri blokovaní strely Nathana MacKinnona.

V prvej minúte stretnutia asistoval pri otváracom góle Tampy Bay Lightning, ale obhajcovia titulu napokon podľahli doma Coloradu Avalanche 2:3 po predĺžení a v sérii hranej na štyri víťazstvá prehrávajú 1:3 na zápasy. V piatkovom piatom stretnutí v Denveri budú odvracať majstrovský mečbal súpera.

Černák pomohol k najrýchlejšiemu gólu

Černák si pripísal druhý kanadský bod v tomto play-off, už v 36. sekunde hry Anthony Cirelli dorazil jeho strelu za chrbát Darcyho Kuempera. Bol to najrýchlejší gól od začiatku finálového duelu od roku 2006, Fernando Pisani vtedy skóroval v 16. sekunde.

Dvadsaťpäťročný Košičan stihol v zápase odohrať iba sedem a pol minúty, počas ktorých zaznamenal okrem asistencie aj plusový bod, tri strely, dva bodyčeky a dva bloky.

Tampa viedla dvakrát o gól, ale napokon sa jej nepodarilo vyrovnať stav série na 2:2. Prišla tak o šnúru ôsmich domácich triumfov za sebou.

Asistenciu si pripísal aj brankár

O víťazstve „lavíny“ rozhodol v 13. minúte predĺženia Nazem Kadri, ktorý sa vrátil do akcie po štvorzápasovej absencii. Asistenciu si pri jeho góle pripísal aj brankár Kuemper, čo dokázal ako prvý gólman v histórii NHL v predĺžení zápasu finále play-off.

„Je to super, ale musíme sa sústrediť na to, ako zvíťaziť v ďalšom dueli. Doma sa nám darilo počas celej sezóny a opäť to využijeme. Vybehneme na nich a hádam to potvrdíme,“ povedal po zápase MacKinnon, citoval ho oficiálny web profiligy.

Strelil svoj 40. gól v play-off v kariére, viac ich v klubovej histórii majú na konte len Joe Sakic (84) a Peter Forsberg (58).

Musia sa pokúsiť otočiť sériu

„Samozrejme, teraz to nie sú príjemné pocity, ale séria sa ešte neskončila. Vieme, aké to je byť na ich mieste, doma môžu získať pohár. Nie je to však jednoduché, bude to naozaj nervózny deň. Pre nás sa nič nemení, v tomto play-off sme už dokázali otočiť sériu. Teraz to musíme urobiť znova,“ uviedol kapitán Tampy Steven Stamkos.

„Blesky“ nevylepšili svoj ligový rekord so šiestimi domácimi duelmi v play-off za sebou, v ktorých neinkasovali pri rovnovážnom počte hráčov na ľade. Colorado potvrdilo historicky lepšiu bilanciu hosťujúcich tímov v predĺžení zápasu finále play-off, uspeli v 51 z doterajších 96 prípadov.