Aktualizované: Talianske Hnutie piatich hviezd si odhlasovalo vstup do novej koalície s demokratmi

Giuseppe Conte
Taliansky premiér Giuseppe Conte (v strede) v senáte. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 3.9. 2019, 22:16

Talianske Hnutie piatich hviezd si v utorok netradičnou formou, hlasovaním medzi všetkými členmi a registrovanými podporovateľmi a aktivistami, odhlasovalo vstup do koalície s Demokratickou stranou.

Ako po skončení hlasovania oznámil predseda strany Luigi Di Maio, za vstup do novej formujúcej sa vlády hlasovalo 80 percent účastníkov mini-referenda. Na internetovom hlasovaní sa mohlo zúčastniť všetkých zhruba 115-tisíc členov takzvanej platformy Rosseau, ktorá združuje podporovateľov a aktivistov Hnutia piatich hviezd.

Parlament musí novej vláde vysloviť dôveru

Podľa Di Maia sa verejnosť „v priebehu najbližších hodín“ dozvie zloženie budúcej vlády. Aj podľa predsedu Demokratickej strany Graziana Del Ria sú rokovania medzi oboma stranami o zložení vlády „prakticky hotové“.

Novo formujúca sa vláda, ktorej dezignovaným predsedom je doterajší premiér Giuseppe Conte, musí následne predstúpiť pred parlament, aby jej vyslovil dôveru. Hnutie piatich hviezd spolu s Demokratickou stranou disponuje síce parlamentnou väčšinou, ale len veľmi tesnou, takže hlasovanie môže byť ešte celkom napínavé.

Salvini sa snažil o vyvolanie nových volieb

Doterajšia Conteho vláda sa rozpadla po tom, čo minister vnútra a líder protiimigrantskej strany Liga Matteo Salvini ohlásil jej bojkot a začal sa snažiť sa o vyvolanie nových volieb.

Ešte pred utorňajším hlasovaním Hnutia piatich hviezd nebolo isté, či sa Salvinimu tento zámer nepodarí. V prípade, ak by hnutie zahlasovalo proti vstupu do koalície s Demokratickou stranou, by boli predčasné voľby veľmi pravdepodobné. Tento scenár sa javil ako celkom reálny, keďže v hnutí existuje početný a pomerne hlasný tábor odporcov spolupráce s demokratmi.

Nové voľby by pritom ďaleko viac vyhovovali Salviniho Lige ako Hnutiu piatich hviezd. Zatiaľ čo pred rokom, pri vzniku prvej Conteho vlády, bola popularita oboch subjektov zhruba na rovnakej úrovni, momentálne prieskumom dominuje Liga, ktorá vysoko zvíťazila aj v eurovoľbách, a Hnutie piatich hviezd výrazne stráca.

Nezhody pretrvávajú niekoľko mesiacov

Nezhody v spoločnej vláde Ligy a Hnutia piatich hviezd pretrvávali dlhé mesiace. Jeden z hlavných sporov medzi oboma subjektmi sa týkal sporného projektu stavby železničného tunela medzi talianskym Turínom a francúzskym Lyonom, ktorý Hnutie piatich hviezd žiadalo zastaviť, no Liga bola za jeho dokončenie.

Nezhody medzi týmito dvoma stranami sa začali objavovať aj v tematike migrácie, kde sa Hnutie piatich hviezd zasadzovalo za to, aby krajina pomohla spomedzi utečencov zachránených na mori aspoň ženám a deťom, pričom Salvini a jeho Liga boli proti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giuseppe ConteMatteo Salvini