Designovaný premiér Conte plánuje predstaviť novú taliansku vládu, finišujú práce na dohode

Giuseppe Conte
Taliansky designovaný premiér Giuseppe Conte. Foto: archívne, SITA/AP

Taliansky designovaný premiér Giuseppe Conte chce svoju novú vládu predstaviť najneskôr do stredy tohto týždňa. S antisystémovým Hnutím piatich hviezd (M5S) a stredoľavou Demokratickou stranou (DP), ktoré by mali tvoriť budúcu vládnu koalíciu, finišujú práce na politickej dohode, uviedol Conte v nedeľu.

Dlhoroční rivali

Obe strany sú dlhoročnými politickými rivalmi, preto je rozdelenie vládnych postov výzvou. Ich predstavitelia sa však snažia prekonať vzájomné nepriateľstvo, aby sa vyhli predčasným voľbám, ktoré by mohla vyhrať pravicová Liga Mattea Salviniho.

Práve Salvini pritom po niečo vyše roku zvrhol Conteho prvú vládu, keď ju odmietol ďalej podporovať. Conte predpokladá, že novú vládu predstaví do utorka, najneskôr do stredy.

Hlasovanie o dôvere

Po tom, čo Conte predstaví zoznam vládnych ministrov, budú obe komory talianskeho parlamentu hlasovať o dôvere vláde. Ak ju podporia, vládnuť by mala do ďalších plánovaných volieb v roku 2023.

Conte minulý týždeň v Senáte oznámil, že odchádza z premiérskej funkcie. Dôvodom jeho kroku bolo rozhodnutie ministra vnútra Mattea Salviniho stiahnuť podporu jeho vláde a žiadať hlasovanie o nedôvere. Salvini, ktorý sa už sám videl v premiérskom kresle, chcel vyvolať predčasné voľby, aby využil rastúcu popularitu jeho Ligy a zároveň zúročil klesajúcu podporu svojho koaličného partnera, Hnutia piatich hviezd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giuseppe ConteMatteo Salvini