Sýria naďalej využíva chemické zbrane, Británia varuje OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

NEW YORK 29. mája (WEBNOVINY) – Británia informovala OSN o ďalších prípadoch použitia chemických zbraní v Sýrii.

V stredu o tom informovali západní diplomati pri Organizácii Spojených národov. Londýn podľa nich poslal organizácii list podrobne popisujúci použitie týchto zbraní od apríla tohto roku. Británia a Francúzsko už poslali tri takéto listy do OSN, ktorá v reakcii vymenovala tím vyšetrovateľov na čele so švédskym zbrojným inšpektorom Akem Sellströmom.

Sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada však zatiaľ inšpektorom nepovolil vstup do krajiny. „Snažíme sa generálneho tajomníka OSN informovať o všetkých incidentoch použitia chemických zbraní,“ povedal britský vyslanec pri OSN Mark Lyall Grant.

Sýrski povstalci už dlho obviňujú režim z používania chemických zbraní. Prezident Baššár al-Asad naopak tvrdí, že takéto zbrane nasadzujú v boji povstalci. Začiatkom mája vyšetrovateľka OSN Carla del Ponteová vyjadrila podozrenie, že povstalci v rámci boja použili nervový plyn sarín a sýrsku vládu vyzvala, aby do krajiny vpustila vyšetrovateľov OSN.

Západné krajiny stále odmietajú možnosť vojenskej invázie, no režim nesmie prekročiť nimi stanovenú hranicu, ktorou je použitie chemických zbraní. V dôsledku 26 mesiacov trvajúceho ozbrojeného konfliktu prišlo o život viac ako 95-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-Asad
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov