Svitko nastúpil na jazdu v okolí Rijádu ôsmy, v celkovom poradí sa udržal na 9. priečke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štefan Svitko
  • aktualizované 5. januára, 16:59

Slovenský reprezentant Štefan Svitko sa na tohtoročnej edícii Rely Dakar v Saudskej Arábii stále drží v elitnej desiatke celkovej klasifikácie. V stredajšej 4. etape na ceste z Al Qaisumah do Rijádu dlhej 707 km, z ktorých bolo až 465 km meraných úsekov, obsadil napokon ôsmu priečku so stratou 13:03 min. na víťazného Španiela Joana Barredu Borta.

V celkovom poradí má manko 20:42 min. na vedúceho Brita Sama Sunderlanda. V stredu na Rely Dakar 2022 absolvovali jazdci najdlhší špeciál. Viac ako 400 km meraných úsekov ich síce čaká ešte dvakrát – v piatok a pondelok, no bude to len po 402 km.

Na čele je Sunderland

Tridsaťdeväťročný Žaškovčan v stredu nezačal ideálne a pohyboval sa v poradí na konci druhej desiatky, v druhej polovici 4. etapy však figuroval neustále v Top 10. Joan Barreda Bort dosiahol o 4:37 min. lepší čas ako druhý Čiľan Pablo Quintanilla. Sam Sunderland v celkovom poradí zvýšil svoj náskok na čele, pred aktuálne druhým Rakúšanom Matthiasom Walknerom vedie o rovné tri minúty. Z druhej priečky na tretiu klesol Francúz Adrien van Beveren, za britským súperom zaostáva o 4:54 min.

Svitko v hodnotení 4. etapy dlho figuroval na 10. priečke, no Američan Rick Brabec a pôvodne tretí Talian Danilo Petrucci dostali penalizáciu a klesli za slovenského motocyklistu. „Dnešná etapa bola zatiaľ najdlhšia. Bola veľmi rýchla a tvrdá, samé kamene a diery. Presne to nemám rád a mám z toho najväčší strach. Za tento výsledok som teda veľmi vďačný,“ napísal Svitko na svojom instagrame. Vo štvrtok je na programe spolu 560 km v okolí Rijádu, z toho bude 346 km meraných úsekov.

Zapletal so Sýkorom obsadili tretí stupienok

V súťaži štvorkoliek v stredu dosiahol najlepší čas Rus Alexander Maksimov, priebežným lídrom zostal Američan Pablo Copetti. Medzi automobilmi triumfoval Nasser Al-Attiyah z Kataru o 25 sekúnd pred Francúzom Sébastienom Loebom, v celkovom poradí vedie katarský jazdec o 38:05 min. Najlepší čas v stredu dosiahol domáci jazdec Yazeed Al-Rajhi, no vinou dvojminútovej penalizácie klesol až na priebežnú 5. priečku a celkovo je zatiaľ tretí. Čech Miroslav Zapletal so slovenským navigátorom Marekom Sýkorom obsadili 3. stupienok a v celkovom poradí sú na 26. mieste s trojhodinovým mankom na Al-Attiyaha.

Do cieľa zatiaľ prišli iba tri kamióny, v stredu zvíťazil Rus Eduard Nikolajev a post lídra si si udržal jeho krajan Dmitrij Sotnikov. Stále na trati je Maďar Zsolt Darászi, súčasťou jeho posádky je aj Slovák Ľubomír Palčo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adrien van BeverenDanilo PetrucciJoan Barreda BortĽubomír PalčoMarek SýkoraMatthias WalknerMiroslav ZapletalNasser Al-AttiyahPablo QuintanillaRick BrabecSam SunderlandŠtefan Svitko