Svetovým zbrojovkám klesli vlani príjmy, nepomohol im ani silný nárast dopytu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výroba zbraní
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Mnohým západným zbrojárskym spoločnostiam sa v roku 2022 nepodarilo zvýšiť výrobu napriek silnému nárastu dopytu po zbraniach a vojenskej technike.

Uviedol to Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (SIPRI), podľa ktorého sa v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu zhoršili nedostatok pracovnej sily, prudko rastúce náklady a narušenia dodávateľského reťazca.

„Mnoho zbrojárskych spoločností čelilo prekážkam pri prispôsobovaní sa výrobe na vedenie vojny s vysokou intenzitou,“ povedala Lucie Béraud-Sudreau, ktorá je riaditeľkou Programu SIPRI pre vojenské výdavky a výrobu zbraní.

Top firmy mali pokles

Vo svojej správe o Top 100 zbrojárskych spoločnostiach a firmách poskytujúcich vojenské služby SIPRI uvádza, že príjmy zo zbraní týchto najväčších svetových spoločností v minulom roku dosiahli 597 miliárd dolárov, čo je pokles o 3,5 percenta oproti roku 2021.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Napríklad príjmy 42 amerických spoločností na zozname, ktoré predstavovali 51 percent celkových predajov zbraní, klesli v roku 2022 o 7,9 percenta na 302 miliárd dolárov.

Spoločnosti v Ázii a na Blízkom východe vlani zaznamenali značný nárast príjmov zo zbraní, informuje tiež SIPRI. To ukazuje „ich schopnosť reagovať na zvýšený dopyt v kratšom časovom rámci“, uviedol inštitút, ktorý v tejto súvislosti poukázal na Izrael a Južnú Kóreu.

Podpísali nové zmluvy

Avšak napriek medziročnému poklesu boli celkové tržby Top 100 firiem v roku 2022 stále o 14 percent vyššie ako v roku 2015, a teda v prvom roku, v ktorom SIPRI zaradil do svojho rebríčka čínske spoločnosti.

SIPRI tiež uviedol, že krajiny zadali nové objednávky koncom roka a časové oneskorenie medzi objednávkami a výrobou znamená, že prudký nárast dopytu sa neodrazil v príjmoch týchto spoločností v roku 2022.

„Boli však podpísané nové zmluvy, najmä na muníciu, čo sa dá očakávať, že sa premietne do vyšších príjmov v roku 2023 a neskôr,“ skonštatovala Béraud-Sudreau.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucie Béraud-Sudreau
Firmy a inštitúcie SIPRI Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru