Penzistom by sa suma opatrovateľského príspevku nemala krátiť na polovicu, naopak by sa mohla zvýšiť o 100 eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Senior, dôchodca, opatrovateľka,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Poberateľom dôchodku, ktorí opatrujú osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, by sa suma opatrovateľského príspevku od začiatku budúceho roka nemala krátiť na polovicu. V novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia to navrhuje nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Jana Žitňanská (Za ľudí).

Jej návrh by tiež umožnil zvýšenie príspevku na opatrovanie o 100 eur mesačne, ak poberateľ dôchodku opatruje jedno alebo viacero nezaopatrených detí s ťažkým zdravotným postihnutím. Legislatívny návrh predložila do parlamentu.

Poslanci by sa ním mali zaoberať na septembrovej schôdzi. Ak by novelu zákona parlament schválil, zo štátneho rozpočtu by si tieto opatrenia vyžiadali 70 miliónov eur ročne.

Na Slovensku je viac ako 24-tisíc opatrovateľov, ktorí sú zároveň poberateľmi dôchodkovej dávky.

„Všetkým týmto opatrovateľom je príspevok na opatrovanie krátený, pričom tieto osoby poskytujú rovnakú starostlivosť a významne odľahčujú sociálne služby, ktoré by mal poskytovať štát,“ upozorňuje Žitňanská. Tvrdí, že takéto krátenie nemá svoje odôvodnenie v zníženom rozsahu alebo kvalite poskytovania opatrovania fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.

„Odstránenie neodôvodeného krátenia peňažného príspevku na opatrovanie by nielen výrazne pomohlo rodinám osôb so zdravotným postihnutím, kde jeden z príbuzných pôsobí ako opatrovateľ osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ale zároveň by aj pomohlo zlepšiť postavenie opatrovateľov a oceniť ich prínos pre spoločnosť,“ dodala nezaradená poslankyňa.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana Žitňanská