Sulíkovci vyzývajú Žilinku, aby sa začal zaoberať rozpustením Kotlebovej ĽSNS a hnutia Republika

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 16. marca 14:49

Generálna prokuratúra SR by sa mala začať zaoberať rozpustením hnutia Republika a strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Myslí si to vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorej stanovisko poskytol jej hovorca Ondrej Šprlák. Dôvodom majú byť podľa SaS medializované prepojenia predstaviteľov strán na ruských špiónov a možné financovanie z Ruska.

„Prezentované dôkazy orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s ruskými špiónmi na Slovensku jednoznačne smerujú k podozreniu, že ĽSNS je financovaná z Ruska. Navyše, všetko nasvedčuje tomu, že prepojenie na ruských špiónov môže byť oveľa väčšie a týkať sa aj strany Republika. Činnosť obidvoch strán je tak v priamom rozpore s Ústavou SR, a preto je najvyšší čas začať sa zaoberať ich rozpustením,“ uviedol poslanec Národnej rady SR za SaS Miroslav Žiak.

Členovia SaS sú tiež toho názoru, že predstavitelia Republiky a ĽSNS majú byť ignorovaní aj v médiách. „Nemôže nám byť jasné, aké názory prezentujú jednotliví politici ĽSNS a Republiky, či sú to ich osobné názory, alebo o ide názory, za ktoré majú zaplatené z Ruska. Médiá by sa mali vyvarovať akejkoľvek príležitosť ponúknuť týmto osobám priestor,“ doplnil člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Roman Foltin.

Generálna prokuratúra v reakcii uviedla, že nekoná na základe apelov politických predstaviteľov, a preto nebude reagovať ani na výzvu strany Sloboda a Solidarita (SaS). Stanovisko agentúre SITA zaslal hovorca GP SR Dalibor Skladan. GP SR zároveň informovala, že v súčasnosti neevidujú žiadny podnet na podanie žaloby na rozpustenie konkrétnej politickej strany alebo politického hnutia. „To však neznamená, že by Generálna prokuratúra SR priebežne nemonitorovala skutočnosti, ktoré by mohli byť významné pre podanie takejto žaloby vo vzťahu ku ktorejkoľvek politickej strane alebo hnutiu,“ doplnil Skladan.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav ŽiakRoman Foltin
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRHnutie RepublikaKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoSaS Sloboda a Solidarita