Aktualizované: Mistrík sa mohol stať šéfom liberálov, ale ponuku Sulíka na kongrese SaS odmietol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sloboda a Solidarita (SaS): Desiaty kongres strany, Richard Sulík
Predseda strany Sloboda a solidarita (SaS) a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš.
  • aktualizované 22. júna, 20:57

BRATISLAVA 22. júna (WebNoviny.sk) – Súčasný líder SaS Richard Sulík bude v budúcom roku kandidovať na post predsedu strany, podpredseda SaS Ľubomír Galko to v tejto chvíli povedať nevie, tak zazneli slová oboch členov SaS na tlačovej besede po výročnom kongrese strany.

„Budem k dispozícii, ak by členovia mali pocit, že mám SaS viesť ďalšie funkčné obdobie,“ povedal Sulík. „Neviem teraz odpovedať na túto otázku,“ povedal s tým, že ak sa rozhodne kandidovať, tak sa to dozvie najbližšie stranícke okolie a až potom média. „Dnes to ani nevylučujem a ani nepotvrdzujem,“ dodal Galko.

Ukončená debata o lídrovi

Sulík svoje miesto lídra SaS aj miesto lídra na kandidátke do parlamentných volieb ponúkol Robertovi Mistríkovi. Ten ponuku odmietol a tak SaS povedie do nadchádzajúcich parlamentných volieb súčasný líder SaS Sulík.

Mistrík je zakladajúci člen SaS a „svedomie strany“, ktorý kandidoval za prezidenta SR. „Sme pripravení, neodradí nás ani dočasný prepad preferencií. aby sme vo férovej súťaži presvedčili, že sa oplatí spoľahnúť na starú dobrú SaS,“ vyhlásil Sulík.

Priblížil, že s poklesom preferencií sa otvára debata o predsedovi strany, vo vhodný čas musí dôjsť k výmene lídra férovou cestou. „Rozhodli sme sa osloviť svedomie našej strany a zakladajúceho člena Roberta Mistríka. Dostal veľkorysú a úprimnú ponuku a rozhodol sa ju z osobných dôvodov neprijať. Toto rozhodnutie som prijal ako fakt, na ktorého základe považujem debatu o lídrovi za ukončenú, stranu do volieb povediem ako predseda a líder kandidátky,“ uviedol.

Rozhodnú o novom lídrovi

V júni 2020 členovia rozhodnú, kto stranu povedie ďalej, „Dovtedy očakávam, že sa strana zomkne. Ideme spoločne do zápasu o lepšiu krajinu, o to, aby sme čím viac z našich riešení aj dokázali presadiť. Na to sme sa desať rokov pripravovali,“ povedal Sulík.

Zároveň chce, aby celú kandidátku zostavili z členov strany. „Členovia, tvoríte naše najväčšie aktívum. Chcem vás vyzvať, aby ste išli kandidovať do NR SR. S našimi riešeniami pôjdeme medzi ľudí a budeme presviedčať, že sme sa našim hodnotám nikdy nespreneverili, máme plán ako zlepšiť našu krajinu a život ľudom, ktorí tu žijú,“ dodal Sulík. Po kongrese dopracujú svoju stratégiu do volieb, začnú zostavovať kandidátku.

„Kampaň bude aj môj osobný boj. Cítim, že vieme byť súčasťou veľkej zmeny a túto šancu nesmieme prepásť, od našich členov očakávam, že spravia všetko preto, aby sme mohli realizovať naše riešenia,“ podotkol.

Treba hľadať nové riešenia

„Strana SaS má desať rokov, zažili sme si viac menej-všetko a viac vecí sme zažili aj viackrát. Napríklad ošiaľ, najprv v roku 2010 okolo SaS, potom v roku 2015 okolo strany Sieť a tretí ošiaľ zažívame v tejto dobe,“ povedal Sulík s tým, že vie, že aj na náročnú operáciu si vyberie radšej skúseného chirurga, ktorý vie, čo robí.

Tým mieril na novovznikajúce politické strany. Podľa jeho slov vládna strana Smer-SD za roky svojho vládnutia dostala Slovensko do horšieho stavu, ako ju preberala v roku 2006.

„Krajina potrebuje skúsených, ktorí vedia, čo majú robiť. My máme riešenia, poctivé a funkčné. SaS má ľudí, riešenia a skúsenosti a máme odhodlanie spraviť našu krajinu lepšiu,“ povedal. „Ponúkam pot, slzy. Vytvoríme silný zohratý tím a SaS dovedieme k úspechu,“ dodal líder SaS.

Robert Mistrík počas kongresu vystúpil so svojim prejavom, v ktorom sa k ponuke od Sulíka nevyjadril. Rovnako tak ani neodpovedal na novinárske otázky. „Na rozdiel od iných otcov zakladateľov Richard na stoličke lídra nie je prilepený a odchod pre neho nie je tabu,“ uviedol stroho.

V prejave uviedol, že strana musí začať otvárať nové témy a meniť optiku aj na tie doterajšie. „Kto chce uspieť, musí rozpoznať ducha doby. Neustálym opakovaním tých istých sloganov potešíte nostalgikov,“ povedal. Podľa neho SaS oslavuje desať rokov a je čas hľadať nové riešenia.

Hodnotová strana s programom a víziou

Podľa podpredsedníčky SaS Jany Kiššovej za úpadok preferencií SaS môže nielen to, že je strana opozeranou a že nemá v tíme nové známe tváre. Podľa nej sa musia zmobilizovať okolo ideí, na ktorých SaS vznikla.

„Osobitná zodpovednosť leží na predsedovi strany. S ním rastieme aj padáme, apelujem na neho, sme ostrieľaní na to, aby sme vedeli, čo nám škodí, čo voličov irituje a čo im na nás imponuje. Aby dokázal prijať aj kritiku,“ povedala.

Je presvedčená, že predseda strany musí byť súčasťou Republikovej rady SaS aj predsedníctva strany.„Posilnime väzby, aby sme posilnili celý tím. Sme malá strana a veľké veci dokážeme, keď budeme držať spolu,“ vyhlásila Kiššová. Je presvedčená, že SaS je hodnotová strana s programom a víziou. A toto je silný kapitál do nadchádzajúcich parlamentných volieb.

„Do volieb zostáva niekoľko mesiacov a musíme dokázať, že myšlienky pravice majú na Slovensku miesto. Želám si, aby sa k nám vrátila dôvera voličov ktorých sme stratili a ktorých stále strácame,“ povedala. „Dnes prehodnocujeme naše chyby, pretože ich naozaj robíme, ale nepochybujme o zmysle našej politickej existencie,“ vyhlásila.

Možný úbytok preferencií SaS

Posledné prieskumy ukazujú možný úbytok preferencií strany SaS. Podľa júnového prieskumu agentúry Polis, ktorý si dala vypracovať agentúra SITA, by strana SaS skončila s 8,5 percenta v poradí štvrtá. V parlamente by obsadila 14 mandátov.

S najlepším výsledkom by skončila strana Smer-SD (18,3%), druhá by bola koalícia PS/Spolu (15%) a tretia ĽSNS (11,4%). Strana Andreja Kisku by dostala 5,2 percenta hlasov. Podľa prieskumu volebných preferencií agentúry AKO z prelomu apríla a mája by SaS skončila na štvrtom mieste s 13,1 percenta.

Na prvom mieste by bol Smer-SD so ziskom 19,1 percenta, na druhom mieste je ĽSNS s 13,9 percenta a prvú trojicu uzatvára koalícia Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia s 13,7 percenta.Tento prieskum však ešte nezahŕňal politickú stranu Andreja Kisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ľubomír GalkoRichard SulíkRobert Mistrík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita