Sulíkova kritika Gašparoviča nemilo prekvapila

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi je ľúto, že nový predseda Národnej rady SR Richard Sulík začína konfrontáciou s prezidentom. „Pri vymenovaní vlády som hovoril, čo potrebujeme. Potrebujeme politickú stabilitu, potrebujeme kľud a sám som ponúkol predsedníčke vlády aj predsedovi parlamentu a celej vláde, že hľadajme spôsob, ktorý bude mať dôsledok spokojnosť občana,“ vyhlásil na dnešnej tlačovej besede, na ktorej reagoval na kritiku strany SaS, že prezident urobil všetko pre to, aby referendum nebolo úspešné a neurobil nič pre to, aby náklady na referendum boli čo najnižšie.

„Toto je to moje nemilé prekvapenie, že napriek takýmto a myslím si, že v úvode aj súhlasným názorom s protistranami, musím dneska začínať doslova s odsudzujúcim názorom na postup predsedu národnej rady,“ vyhlásil Gašparovič. Ako zdôraznil, treba pochopiť Ústavu SR a zákony. „Pán Sulík nechce pochopiť, že demokracia je aj rešpekt ústavy a zákonov.“ Podľa neho Sulík hodil prvý rukavicu a on nemá problém ju zdvihnúť, no nechce tak urobiť, lebo určite by on nebol tým porazeným. Reči, že neurobil nič pre to, aby sa referendum uskutočnilo, označil za „hlúpe.“

Referendum sa dá zneužiť aj na politické ciele, upozornil počas tlačovej besedy prezident. „Referendum je skutočne o veľkej skupine občanov, ale referendum sa dá aj zneužiť na politické ciele. A ja si myslím, že toto referendum je takto zneužité,“ povedal Gašparovič. Ako dôvodom, prečo si to myslí, uviedol, že referendové otázky budú podľa všetkého témou rokovaní parlamentu, mali by byť totiž programom vlády. „Z tohto pohľadu vidím to referendum absolútne nepotrebné. Nechcem povedať, že z pohľadu riešenia otázok je zlé. Nie, s niektorými aj ja súhlasím – a úplne jednoznačne,“ dodal.

Prezident sa referendu, tomu ako o ňom rozhodne, nevenoval, až kým nedostal petičné hárky. Na ich odovzdanie kancelária prezidenta viackrát petičný výbor vyzývala. Otázky však poznal už vopred a preto si ešte pred doručením hárkov urobil predstavu o tom, že „Ústavný súd SR by bolo zbytočné týmto zaťažovať a tá lehota, ktorú má ústavnú súd by tiež nemusela padnúť presne na ten deň, ako si to prial pán Sulík,“ povedal na tlačovej besede Ivan Gašparovič. Predseda SaS Richard Sulík očakával, že sa plebiscit bude konať 27. novembra, teda v deň komunálnych volieb. Zároveň podľa SaS by sa spojením referenda a volieb v jeden deň ušetrili prostriedky na konanie referenda. Hlava štátu pripomenula, že podľa zákona sa referendum musí konať v iných volebných miestnostiach, v ktorých budú iné volebné komisie a úspory by boli len minimálne, možno na počte policajtov v službe.

„Výkriky, že som neurobil nič pre to, aby referendum sa uskutočnilo, sú hlúpe. Pretože som práve urobil všetko pre to, aby sa uskutočnilo. Odovzdané hárky mali aj procesný nedostatok, pre ktorý som ich mohol vrátiť,“ povedal prezident. Na stretnutí so Sulíkom mu to oznámil a „dodatočne opravil tieto hárky. Mám veľmi dôveryhodného svedka, že to tak bolo“. Neskôr na otázku médií uviedol, že pri rozhovore bola predsedníčka vlády Iveta Radičová. „Je to, myslím si, dôveryhodný svedok, ktorý môže potvrdiť, že hovorím pravdu,“ doplnil prezident. Ivan Gašparovič opakovane neodpovedal na otázky novinárov o ďalšej spolupráci s novým predsedom parlamentu Sulíkom, či možným rokovaniam s ním bez „svedka“.

Ivan Gašparovič nechce voličov do referenda volať, ani ich od neho odrádzať. Pripomenul, že na to, aby výsledky referenda boli platné, musí sa na ňom zúčastniť nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a rozhodnutie musí byť prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

Prezident Ivan Gašparovič 7. júla vyhlásil referendum iniciované SaS na 18. septembra. Občania sa v ňom vyjadria k šiestim otázkam – zrušeniu koncesionárskych poplatkov, obmedzeniu poslaneckej imunity, zníženiu počtu poslancov, stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín, voľbám cez internet a zmene v tlačovom zákone. SaS, ktorá uspela vo voľbách, presadila štyri body referenda do programových téz novej stredopravej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Predseda SaS Richard Sulík očakával, že sa plebiscit bude konať 27. novembra, teda v deň komunálnych volieb.

Podľa šéfa petičného výboru za vypísanie referenda Roberta Mistríka prezident Gašparovič de facto zmaril referendum. „Veľmi sťažil jeho úspešnosť,“ vyhlásil na tlačovej besede v utorok 13. júla Mistrík. Ešte v ten deň reagoval prezident prostredníctvom svojho hovorcu Mareka Trubača a uviedol, že „ak by predstavitelia petičného výboru ovládali minimálne malú násobilku, ľahko by si vyrátali ústavné a zákonné lehoty, ktoré prezident musí pri vyhlásení referenda dodržať – 30 + 90 = 120 dní. Najneskôr do 120 dní odo dňa podania a pozitívneho vyhodnotenia petície sa referendum musí uskutočniť. To znamená, že ak petíciu predstavitelia strany SaS odovzdali prezidentovi 9. júna, tak referendum by sa najneskôr mohlo uskutočniť 2. októbra 2010″.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováRichard Sulík