Medzinárodný súdny dvor nariadil Rusku zastaviť vojenské operácie na Ukrajine

Medzinárodný súdny dvor v Haagu
Ukrajina súd požiadala, aby Rusku prikázal okamžite zastaviť vojenské operácie pod zámienkou genocídy v Donecku a Luhansku. Foto: sk.wikipedia.org/wiki/Medzinárodný_súdny_dvor#/
  • aktualizované 16. marca 17:30

Medzinárodný súdny dvor (ICJ) v stredu nariadil Rusku, aby zastavilo vojenskú akciu na Ukrajine. Vyhovel tak žiadosti Kyjeva, ktorý ho pred dvomi týždňami požiadal, aby Rusku prikázal „okamžite zastaviť vojenské operácie“ začaté 24. februára, „ktorých deklarovaným účelom a cieľom je zabránenie a potrestanie údajnej genocídy“ v separatistickom Luhansku a Donecku na východe Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Či sa Moskva podriadi rozhodnutiu súdu, je otázne. Ak niektorý členský štát Organizácie Spojených národov (OSN) nedodrží príkaz jej najvyššieho súdneho orgánu, môžu sudcovia požiadať o intervenciu Bezpečnostnú radu OSN. V nej má však Rusko právo veta.

Žiadosť o vydanie predbežného opatrenia podal Kyjev na základe Dohovoru o zabránení a trestaní zločinu genocídy. Signatárom zmluvy z roku 1948, ktorá umožňuje štátom v kauzách regulovaných jej ustanoveniami obracať sa na súd v Haagu, je aj Rusko. Ukrajina tvrdí, že argumenty Moskvy o genocíde v Donecku a Luhansku, ktoré ruský prezident Vladimir Putin použil ako zámienku pre inváziu, sú vykonštruované.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie ICJ Medzinárodný súdny dvor