Sudcovia a samosprávy bojujú za zotrvanie Krajského súdu v Žiline, Kolíkovej adresovali už druhú výzvu

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 20. apríla 14:29

Predstavitelia Iniciatívy za záchranu Krajského súdu v Žiline žiadajú v rámci reformy súdnej mapy vytvorenie štvrtého odvolacieho súdneho obvodu pre Žilinský a Trenčiansky kraj.

Ako na stredajšom tlačovom brífingu skonštatoval mestský poslanec Denis Cáder, zachovanie Krajského súdu v Žiline je významné pre prístup k spravodlivosti obyvateľov severného Slovenska.

Tri krajské súdy

Podľa aktuálneho návrhu súdnej mapy by na Slovensku mali ostať zachované len tri krajské súdy – v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici, pričom ten posledný bude mať pracoviská v Trenčíne a v Žiline.

„Máme za to, že Žilina potrebuje odvolací súd, aby bola zabezpečená dostupnosť súdnej ochrany. V prípade spojenia s trenčianskym obvodom bude zabezpečená špecializácia sudcov vo všetkých agendách a udržateľnosť kvalifikovaného justičného aparátu. Zároveň bude zachovaná dostupnosť odvolacieho súdu pre verejnosť, čo je najvýznamnejšia požiadavka,“ podotkol Cáder.

Iniciatíva na zachovanie Krajského súdu v Žiline má širokú podporu medzi primátormi a starostami.

Reforma justície je nevyhnutná

V poradí druhú výzvu adresovali ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej na utorkovom rokovaní zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja krajskí poslanci.

Vyjadrili v nej hlboké znepokojenie nad plánovaným zrušením Krajského súdu v Žiline a popri vytvorení štvrtého odvolacieho súdneho obvodu podporujú aj zachovanie okresných súdov v Čadci a Dolnom Kubíne.

Predsedníčka Krajského súdu v Žiline Eva Malíková považuje plánované zaradenie teritória Žilinského kraja pod banskobystrický odvolací súd za nevhodné.

„Uvedomujem si, že reforma v justícii je potrebná, ale zároveň je dôležité, aby sa zachovala jej dostupnosť pre občanov. Krok, ktorý sa pripravuje, predstavuje podľa mňa neprípustnú centralizáciu a odvolacie súdy sa stanú nedostupné pre občanov,“ skonštatovala Malíková.

Reforma zabezpečí kratšie konania

Ministerka Kolíková vo svojej reakcii uviedla, že reforma justície je založená na zväčšovaní súdnych obvodov. „Bez toho, aby sa zväčšovali súdne obvody, sa nedá docieliť špecializácia sudcov pre hlavné agendy. Je to kľúč k tomu, aby sme mali rýchle konania a kvalitný výsledok naozaj v primeranom čase,“ podotkla Kolíková.

Ministerka podľa vlastných slov chápe, že zmeny nevyhnutné pre reformu môžu byť bolestivé z pohľadu regionálnych záujmov.

„Rozumiem tomu, že nejaký status pre mesto to je, či tam bude sídlo súdu, alebo nie. K tomuto som v nejakej miere citlivá aj v rámci pokračujúcich rokovaní. Čo sa týka samotnej reformy, spejeme k dohode a myslím, že to bude dohoda naprieč koalíciou,“ dodala Kolíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva MalíkováMária Kolíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR