STV pripravuje zmeny v spravodajstve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Televízia

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Po reprízovom lete by mala Slovenská televízia (STV) ponúknuť od septembra viac premiér.

Divákov chce prilákať slovenskými filmami, novými publicistickými aj zábavnými reláciami a tiež dokumentárnou tvorbou.

Vedenie verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) chce o vyššiu sledovanosť zabojovať aj zmenami v spravodajstve a avizuje tiež zlepšovanie vo vysielaní Slovenského rozhlasu (SRo). Ako na dnešnej tlačovej besede k jesennej vysielacej štruktúre RTVS povedal programový riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, za štyri mesiace od fungovania novej programovej štruktúry sa dá povedať, že sa darí „nájsť priestor prepájania rozhlasových verejnoprávnych a televíznych verejnoprávnych služieb.“

Machaj potvrdil, že v televízii je problém so sledovanosťou. Rozhlas je stabilizovaný. „V televízii je problém, veď to neskrývame, že sa dosahuje v sledovanosti minimum za veľmi dlhé obdobie,“ povedal. „S čím teda spokojní nie sme a práve preto vo vysielaní Slovenskej televízie, predovšetkým Jednotky, pripravujeme viacero zmien,“ upozornil programový šéf. Od 1. septembra diváci uvidia na Jednotke oveľa viac premiér ako doteraz.

Víkendy deťom

Budú to premiéry koprodukčných filmov ako Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Tobruk, Mŕtvola musí zomrieť či nové Filmoviedky. Vo vysielaní Jednotky sa objavia dva nové pôvodné televízne seriály – Zlomok sekundy a Gympel.TV, ktorý ba mal aj s ďalšími programami dostať k obrazovkám STV aj mladých. Riaditeľ Jednotky Vladimír Burianek na tlačovej besede upozornil, že „jednotlivé premiéry nových programov budú prichádzať na obrazovku postupne, nie všetky naraz. Podarilo sa pripraviť 17 nových slovenských premiérových programov na Jednotke.“

Popri seriáloch a filmoch to budú aj zábavné programy ako Legendy popu, či Kto hovorí pravdu?, nové denné alebo týždenné programy, napríklad Tandemy s moderátorkou Jarmilou Hargašovou- Lajčákovou alebo relácia venovaná udalostiam týždňa z pohľadu známych osobností a ďalšie. Hargašovú-Lajčákovú od 1. septembra nahradí v moderovaní spravodajstva STV Janette Štefánková, známa ako moderátorka SRo.
Riaditeľkou RTS sa stala Zemková
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Viac priestoru chce televízia na Jednotke venovať cez víkend deťom. Okrem toho prinesie magazíny pre ženy, milovníkov zvierat, ale aj štýlu, nového dizajnu a architektúry. Po zrušení Trojky sa na Jednotku dostanú atraktívne športové prenosy z futbalových stretnutí, či pretekov F1.

Primetime sa na Jednotke začne od 1. septembra skôr ako doteraz. Hlavné večerné programy začne Jednotka vysielať od 20:05. Zásadnejšia zmena spravodajstva by mala prísť od 1. januára budúceho roka. Pritom by však nemalo ísť len o lepší obraz, nový dizajn či štúdio spravodajstva, ale aj o kvalitnejší obsah, prisľúbil šéf programu. Správy by sa tiež mali vysielať v nových časoch, o tom však Ľuboš Machaj zatiaľ informovať nechce.

V súčasnosti prebiehajú verejné obstarávania na technológie, ktoré prinesú lepšiu kvalitu obrazu spravodajstva. Väčší priestor získa na Dvojke spravodajstvo a tiež publicistika. Viac nových programov bude venovaných hlavne občianskej publicistike, ktorá sa zo súkromných televízií takmer vytratila. Priestor dostanú aj témy blízke seniorom. Do vysielania sa dostane prvých šesť dokumentárnych filmov z koprodukčného dokumentárneho cyklu Slovenské kino a prvou premiérou Dvojky bude v októbri dokumentárny film Tiny Diosi o básnikovi a textárovi Jožovi Urbanovi – Malý zúrivý Robinson.

Vedenie rozhlasu splnilo cieľ

S programom Slovenského rozhlasu je Machaj spokojný, aj keď zároveň tvrdí, že aj tam je čo zlepšovať. Podľa nedávnych prieskumov počúvanosti majú všetky programové služby SRo 25-percentný podiel na trhu rozhlasových staníc na Slovensku. Vedenie rozhlasu tak splnilo cieľ, ktorý si zadalo pred piatimi rokmi. „Je to v podstate štandard, ktorý sa dosahuje v Európe plus – mínus, samozrejme, tie verejnoprávne médiá majú určitý problém s vekovou štruktúrou. Nám sa podarilo povedzme v Rádiu Slovensko tú vekovú štruktúru omladiť asi o päť rokov.“
Slovenský rozhlas
Foto: SITA/Michal Burza

Podľa Machaja sa potvrdzuje to, čo sa hovorilo, keď od 1. januára vznikal RTVS, že pozícia Slovenského rozhlasu je ekonomicky aj programovo stabilizovaná.

Spokojný je aj s vysielaním hudobného rádia venovaného najmä mladým, s Rádiom_FM.

Rádio_FM momentálne je v najlepšej kondícii za posledné obdobie, keď podľa Machaja má podiel na trhu (share) 2,6%, čo je veľmi pozitívny výsledok na takýto typ programovej služby.“ Rádio Slovensko je podľa posledných prieskumov MML (národný prieskum Market & Media & Lifestyle – Target Group Index) za prvý polrok tohto roka dvojkou na trhu s 18-percentným podielom.

Dobrý výsledok dosahuje aj regionálne Rádio Regina, ktoré je štvrté s podielom na trhu okolo 7%, uviedol programový šéf RTVS. Avizoval, že mapovacia štúdia zameraná na nastavenie pomeru vysielania hudby a slova, ktorá sa pred tromi rokmi v Slovenskom rozhlase urobila po prvý raz v jeho dejinách, sa na jeseň a začiatkom budúceho roka zopakuje. Na základe jej výsledkov sa doladí súčasné vysielanie rozhlasových okruhov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miloslava Zemková
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSTV Slovenská televízia