Štuhecová má titul v zjazde, Vonnová je bronzová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilka Štuhecová a získala prvú veľkú medailu v seniorskej kariére. Foto: SITA/AP

ST. MORITZ 12. februára (WebNoviny.sk) – Titul majsterky sveta v zjazde aj po dvoch rokoch zostáva v Slovinsku. Na triumf Tiny Mazeovej z Beaver Creeku 2015 aktuálne v St. Moritzi úspešne nadviazala Ilka Štuhecová a získala prvú veľkú medailu v seniorskej kariére.

Štuhecová zvíťazila s náskokom 40 stotín sekundy pred Rakúšankou Stephanie Venierovou a 45 stotín pred Američankou Lindsey Vonnovou. Rekordérke v počte víťazných pretekov vo Svetovom pohári Vonnovej sa teda splnila túžba odísť zo St. Moritzu s jednou medailou na krku. Majsterka sveta spred ôsmich rokov z Val d´Isere vynechala prvé dva mesiace sezóny pre zlomenú ruku a na zasnežené súťažné svahy sa vrátila len pred necelým mesiacom v rakúskom Altenmarkte.

O smole môže hovoriť Talianka Sofia Goggiová, ktorá skončila štvrtá iba 7 stotín za bronzovou Vonnovou. Goggiová pritom na poslednom medzičase viedla, ale dve veľké chyby v závere jazdy ho obrali o takmer isté medailové pódium.

Tvrdá príprava sa zúročila

„Keď som v cieli čakala na dojazdenie ďalších pretekárok, bola som značne nervózna. Tieto preteky sú iné ako obyčajný svetový pohár. vravela som si,však, že stres musím prekonať a jazdiť ako zvyčajne. Nebola to moja ideálna jazda, ale vydarená áno. Myslím si, že tvrdá príprava sa zúročila. Zranenia sú súčasťou lyžovania, ale ja som vždy bojovala. Teraz sa ukazuje, že to bolo správne,“ uviedla Ilka Štuhecová podľa webu laola1.at.

„Nemôžem to poriadne rozdýchať, že mám medailu. Stále hľadám slová… Pred jazdou som si vravela, že ak to nebude medaila, nech to je aspoň dobrý výkon. Skončilo sa to výborne. Mám striebro a je tu so mnou moja rodina, môžeme teda spolu oslavovať. V tíme sa tešíme z medailí spoločne a tak to má byť,“ povedala Venierová.

„Som veľmi spokojná, že to vyšlo na medailu. V zjazde som bronzom skompletizovala zbierku z majstrovstiev sveta. Nebol to môj najlepší výkon, ale treba brať do úvahy, že mi chýbala súťažná prax v tejto sezóne,“ uviedla Lindsey Vonnová v reakcii pre Eurosport. Vo veku 32 rokov a 117 dní sa stala historicky najstaršou ženskou medailistkou na majstrovstvách sveta. Prekonala Rakúšanku Anitu Wachterovú z Vailu 1999, ktorá tam vtedy bola bronzová v obrovskom slalome krátko pred 32. narodeninami. „Tento bronz je pre mňa ako zlato. Nemala som to na trati ani v cieli jednoduché. Keď ste na treťom mieste, až do konca pretekov sa obávate, že vás niekto odsunie a zostanete bez medaily,“ dodala Vonnová na webe ORF.

Štuhecová bola jednou z favoritiek

Slovinka Štuhecová vstupovala do nedeľňajších pretekov v zjazde ako jedna z favoritiek a túto pozíciu potvrdila. V tejto sezóne sa v 26 rokoch ako kométa zjavila na vrchných priečkach pretekov Svetového pohára. Päť z nich vyhrala, trikrát uspela v zjazde a raz v super G aj v alpskej kombinácii. Pretekárka s klubovou príslušnosťou Branik Maribor bola pred St. Moritzom na majstrovstvách sveta najvyššie v Schladmingu 2013 šiesta v super G.

Štuhecová nebola pred sezónou úplne neznámou tvárou. Ako juniorka dosiahla na titul majsterky sveta v slalome (2007) aj zjazde (2008). V sumáre bojov o krištáľové glóbusy vo Svetovom pohári bola v celkovom hodnotení sezóny najvyššie vlani v super G dvanásta. Momentálne je líderkou hodnotenia zjazdu v SP a zároveň vedie aj poradie v alpskej kombinácii.

Preteky v zjazde žien absolvovalo 38 pretekárok, Slovenky medzi nimi neboli. Zjazdárky štartovali z výšky 2745 m a museli absolvovať trať s prevýšením 705 m. Celkovo v peknom slnečnom počasí prekonali 2633 m dlhú trať Engiadina s viacerými skokmi, kde niektoré pretekárky dosahovali dĺžku až 40 m.

Majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní – St. Moritz (Švaj.) – nedeľa – oficiálne výsledky:

Zjazd žien: 1. Ilka Štuhecová (Slovin.) 1:32,85 min, 2. Stephanie Venierová (Rak.) +0,40 s, 3. Lindsey Vonnová (USA) +0,45, 4. Sofia Goggiová (Tal.) +0,52, 5. Laurenne Rossová (USA) +0,72, 6. Christine Scheyerová (Rak.) +0,94, 7. Fabienne Suterová (Švaj.) +1,03, 8. Michelle Gisinová (Švaj.) +1,04, 9. Ramona Siebenhoferová (Rak.) +1,12, 10. Tina Weiratherová (Licht.) +1,18.