Študentka zverejnila hoax o streľbe na piešťanskej škole, predvolala si ju polícia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Konspiracia, strach, pocitac
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Policajní operatívci navštívili v dedine pri Trnave študentku, ktorá na sociálnej sieti zverejnila nepravdivý status o streľbe na strednej škole v Piešťanoch, pri ktorej malo prísť o život 21 ľudí. Status pripomínal informáciu o reálnej streľbe na základnej škole v Uvalde v USA.

Prípadu sa po posúdení obsahu a analýze Odboru počítačovej kriminality Národnej centrály osobitných druhov kriminality PPZ ujali trnavskí krajskí kriminalisti.

Celý status bol iba vtip

Trnavská polícia na sociálnej sieti informovala, že mladé dievča sa ku statusu priznalo a policajtom pri previerke povedala, že bola nahnevaná a celý status bol iba vtip. Policajti ju upozornili, že takéto konanie môže byť vyhodnotené ako trestný čin.

Na nevhodné správanie upozornili aj školu, v ktorej stredoškoláčka najbližší pondelok maturuje. Policajní operatívci dali podľa trnavskej policajnej hovorkyne Márie Linkešovej podnet na trestné stíhanie, o ktorom ešte nebolo rozhodnuté.

Hrozia dva roky väzenia

Ak polícia vyhodnotí zverejnenie vymysleného príbehu vydávaného za skutočný ako ohrozujúcu správu, môže situáciu podľa Trestného zákona klasifikovať ako šírenie poplašnej správy, a osobe môže hroziť strata slobody až na dva roky.

Polícia zároveň upozorňuje tínedžerov, že aj ako užívatelia sociálnych sietí sú trestnoprávne zodpovední za to, čo zverejňujú, aj keď ide o virtuálny svet.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Mária Linkešová