Dosť bolo Fica a Kaliňák odstúpiť, skandovali tisícky ľudí na protikorupčnom pochode v Bratislave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Veľký protikorupčný pochod II.
Účastníci Veľkého protikorupčného pochodu II. na Obchodnej ulici. Bratislava, 5. jún 2017. Foto: SITA/Martin Medňanský
  • aktualizované 5. júna o 20:04

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Dav niekoľko tisíc ľudí prešiel pondelok na druhom protikorupčnom pochode organizovanom študentmi z Námestia slobody cez Obchodnú ulicu na Námestie SNP v hlavnom meste SR Bratislave.

V uliciach boli aj politici

Podľa policajných zdrojov bolo v dave približne šesťtisíc ľudí. Ďalší čakali na Námestí SNP. Pochod trval približne tridsať minút a účastníci skandovali viaceré heslá: „Dosť bolo Fica,“ „Kaliňák odstúpiť“, „Gašpar preč,“ i „Skutok sa deje“.

Väčšinu účastníkov tvorili mladí ľudia, ktorí ľudí, ktorí stáli okolo, vyzývali, aby sa k nim pridali.  V bratislavských uliciach boli aj viacerí politici, tí však nekráčali v sprievode, ale stáli na ulici. Boli medzi nimi napríklad poslanec NR SR Igor Matovič i predseda KDH Alojz Hlina.

Petícia proti korupcii

Pochod študentov proti korupcii sa na Námestí SNP skončil krátko po 19:00. Ako povedal z tribúny jeden z organizátorov pochodu David Straka, má nádej, že na Slovensku raz nebude korupcia.

Ľuďom ďalej povedal, že vďaka nim sa začalo na Slovensku o korupcii hovoriť. „A hlas ľudu je silná veličina. Nenechajme sa uspať,“ vyhlásil. Zároveň vyzval prítomných podpisovať petíciu proti korupcii.

Na pódiu vystúpil bývalý policajt a príslušník NAKA Jozef Lutter. Podľa neho minister vnútra Robert Kaliňák stratil rešpekt a jeho preferenčné hlasy z parlamentných volieb mu nemôžu zabezpečiť imunitu pred politickou zodpovednosťou.

Zdôraznil, že polícia je dnes pod politickým vplyvom. Herec Ján Gordulič kritizoval výzvu premiéra Roberta Fica nahlasovať korupciu. „Nahlásení korupcie je dosť, začnite ju vyšetrovať,“ vyzval. Podľa neho výhovorky namiesto odstúpenia sú len trápnou sedláčinou.

Požiadavky organizátorov

Cieľom organizátorov pochodu je, aby inštitúcie, ktoré sú zodpovedné za postihovanie korupcie, teda prokuratúra, polícia a súdy, pracovali, ako majú. „Aby nechodili politici do politiky nabaliť sa, ale aby tam išli spraviť niečo pre tento štát,“ uviedol organizátor Dávid Straka.

Medzi požiadavky, ktoré organizátori uvádzajú, je, aby sa parlament zaoberal vyslovením nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Taktiež požadujú, aby poslanci prijali opatrenie, ktoré umožní v dôsledku nečinnosti odvolať z funkcie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Organizátori by tiež chceli mať možnosť vystúpiť pred poslancami v parlamente.

„Predseda vlády SR Robert Fico vždy rešpektoval verejné zhromaždenia zvolané v súlade so zákonom a slobodné vyjadrovanie názorov. Víta, že mladí ľudia sa zaujímajú o celospoločenské témy. Dôležité je, aby takýto typ podujatí mal slušný priebeh a nebol zneužívaný na politický zápas,“ informovala v pondelokagentúru SITA hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz HlinaIgor MatovičJán GorduličRobert FicoRobert Kaliňák