Aktualizované: Starostovia i desaťtisíce Poliakov sa lúčili so zavraždeným starostom Gdanska Adamowiczom (video)

Poľsko, Pawel Adamovicz
Tisíce ľudí vzdali hold zavraždenému starostovi Gdanska Pawelovi Adamoviczovi. Foto: reprofoto: youtu.be
  • aktualizované: 18. januára 21:05

VARŠAVA 18. januára (WebNoviny.sk) – Desaťtisíce Poliakov sa v piatok prišli rozlúčiť do ulíc Gdanska s jeho zavraždeným starostom Pawlom Adamowiczom. Sprievod s jeho rakvou prešiel za zvuku zvonov z múzea protikomunistického odborového hnutia Solidarita do Baziliky Najsvätejšej Panny Márie.

V nej sa v sobotu uskutoční oficiálny pohreb za účasti poľského prezidenta, premiéra a tiež prezidenta Európskej rady Donalda Tuska, ktorý bol Adamowiczovým blízkym priateľom.

Ceremónia v priestoroch gdanských lodeníc

Smútočný sprievod na čele s gdanským arcibiskupom Leszkom Slawojom Glodzom a ďalšími významnými predstaviteľmi mesta a krajiny prešiel okrem iného aj popod Adamowiczov rodný dom, v ktorom stále žijú jeho rodičia a popri školách, ktoré navštevoval.

Ešte predtým sa s Adamowiczom prišlo rozlúčiť viac ako 300 starostov a členov mestských rád zo všetkých kútov Poľska na ceremóniu, ktorá sa konala v predvečer jeho pohrebu v priestoroch legendárnych gdanských lodeníc, kde sa začal v 80. rokoch minulého storočia rúcať poľský komunistický režim.

Útočníka väznili za bankové lúpeže

Nebohého starostu Gdanska Adamowicza minulú nedeľu napadol muž na pódiu počas charitatívnej akcie v Gdansku a bodol ho do srdca a do brucha. Adamowicz po prevoze do nemocnice absolvoval päťhodinovú operáciu a v pondelok svojím zraneniam podľahol.

Útočníkom bol v minulosti odsúdený kriminálnik, ktorý svoj čin nazval politickou pomstou a vyjadril sa, že je odporcom politickej strany Občianska platforma (OP). Nenávisť voči tejto strane odôvodňoval aj tým, že počas jej vlády ho väznili za bankové lúpeže.

OP je hlavnou opozičnou silou proti vládnucej nacionalistickej strane Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawa Kaczynského. Adamowicz, v minulosti známy disident a člen protikomunistického odborového hnutia Solidarita, bol popredným členom OP, ktorej dlhoročným lídrom a doteraz najvýraznejšou postavou bol súčasný šéf Európskej rady Tusk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaDonald TuskPawel Adamovicz