Stovky miliónov eur zo starých eurofondov ostávajú nevyčerpané, podľa Balíka už polovicu zachránili

Peter Balík, úradnícka vláda
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky Peter Balík. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Z pôvodne očakávanej sumy približne osemsto miliónov eur by z prostriedkov Európskej únie v dobiehajúcom programovom období 2014 až 2020 mohla prepadnúť menej ako polovica.

Snaha o každý eurocent

Poverený minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík potvrdil, že viac ako polovicu z predbežne ohrozených 800 miliónov eur už zachránili.

„Stále sa ale snažíme robiť všetko preto, aby neprepadol ani jeden eurocent do konca tohto roka. Snažíme sa apelovať na jednotlivých ministrov, aby dozerali na projekty, ktoré už sú zazmluvnené, aby sa stihli zrealizovať,“ povedal pre RTVS pred rokovaním vlády Balík.

Vyčerpať treba 2,16 miliardy eur

Členovia dočasnej vlády odborníkov sa v stredu opäť oboznámia so stavom implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov, najnovšie k 31. augustu, ako aj s realizáciou Plánu obnovy a odolnosti SR.

Z celkovej alokácie zdrojov Európskej únie v desiatich operačných programoch v objeme 14,5 miliardy eur zostáva vyčerpať ešte 3,32 miliardy eur, čiže viac ako pätinu.

„Z toho môžeme odpočítať rôzne flexibility, ktoré sa týkajú energetickej krízy, utečencov z Ukrajiny. A dostávame sa na sumu približne 2,16 miliardy eur, ktoré potrebujeme vyčerpať do konca tohto roka,“ uviedol Balík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Bálik
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRTVS Rozhlas a televízia Slovenska