Foto: Sever Slovenska zápasí so snehom, pomáhajú aj vojaci a polícia má pre vodičov odporúčania

snehová kalamita, sever Slovenska, hasiči
Hasiči pomáhajú so sprejazďovaním ciest na severe Slovenska, ktoré postihla snehová kalamita. 15. január 2019 Foto: HaZZ
  • aktualizované 15. januára, 22:54

BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) – V súvislosti so snehovými prehánkami je na území Žilinského kraja vyhlásená mimoriadna situácia vo viac ako 70 samosprávach.

V obciach Oravská Lesná a Novoť v okrese Námestovo pomáhajú vojaci zo Žiliny a z Martina pri odstraňovaní následkov snehovej kalamity.

Na miesto prišiel minister obrany

Na miesto prišiel aj minister obrany SR Peter Gajdoš, aby osobne preveril, akú ďalšiu pomoc môžu miestnym obyvateľom Ozbrojené sily SR poskytnúť.

Je dôležité, aby občania vedeli, že sa na vojakov môžu spoľahnúť a v prípade mimoriadnych situácií, ako je táto, s nimi môžu počítať. Aj z tohto dôvodu sme vydali nariadenie, aby sa zástupcovia ozbrojených síl zúčastňovali na zasadnutiach krízových štábov,“ povedal minister.

Ako uviedol prednosta žilinského okresného úradu Michal Lavrík, v okrese Námestovo sú situáciou najviac postihnuté práve obce Oravská Lesná a Novoť. „V tejto chvíli si preto vyžadujú najväčšiu starostlivosť,“ dodal s tým, že profesionálni vojaci sú pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie veľmi nápomocní.

Nasadenie profesionálnych vojakov a ich techniky ocenili aj zástupcovia postihnutých obcí, pretože v rámci svojich kapacít nemohli situáciu sami zvládnuť.

Očakávajú nasadenie ďalších síl

Veliteľ 5. pluku špeciálneho určenia Žilina Miroslav Gardlo informoval, že jednotka je pripravená pomáhať s riešením kalamitnej situácie tak dlho, ako to bude potrebné.

Nasadili sme pohotovostnú jednotku spolu s technikou, pričom v stredu očakávame nasadenie ďalších síl a prostriedkov. Budeme posilnení o materiálovú výzbroj, napríklad snežnice, aby sme boli schopní dostať sa aj k občanom, ktorí zostali odrezaní od pomoci. Pre tento účel nasadíme aj zdravotníckych špecialistov,“ spresnil.

Profesionálni vojaci sú podľa hovorkyne rezortu Danky Capákovej pripravení zasiahnuť aj v ďalších obciach a mestách, v prípade, že si to situácia vyžiada.

Odporúčania polície

Policajti v Žilinskom kraji v utorok zaevidovali už viacero dopravných kolízií. V súvislosti s nepriaznivým počasím v kraji policajti monitorujú najmä hlavné cestné ťahy a prijímajú potrebné opatrenia.

Ako agentúru SITA informoval žilinský policajný hovorca Radko Moravčík, hlavné ťahy a horské priechody sú zatiaľ prejazdné s obmedzením, na Makove evidujeme problémy s prejazdom kamiónov.

Polícia vodičov vyzýva, aby jazdili opatrnejšie a rýchlosť prispôsobili stavu vozovky. Dodržiavať by mali aj väčšie vzdialenosti medzi vozidlami a rešpektovali pokyny policajtov, ktorí riadia a usmerňujú premávku.

Šoférom zároveň odporúčajú, aby sa pokiaľ to nie je nevyhnutné, nevydávali na cestu, sledovali aktuálnu predpoveď a nepodceňovali výstrahy.

Ak už musia cestovať, do auta by si mali pribaliť aj tekutiny a najmä, aby mali dostatok paliva v nádrži. Na cestách musia počítať so zhustenou premávkou, či zdržaním a ak sú viazaní časom, mali by vyraziť na cestu skôr.

Upozornenie horských záchranárov

Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, aby vzhľadom na pretrvávajúce nepriaznivé poveternostné podmienky zvážili všetky svoje aktivity v horskom a vysokohorskom teréne.

Na hrebeňoch hôr sa miestami očakáva výskyt silného vetra s priemernou rýchlosťou viac ako 70 km/h, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť okolo 30 m/s (okolo 100 km/h ). V popoludňajších a nočných hodinách sa očakáva silné sneženie, pri ktorom spadne 50 – 70 cm, ojedinele až 80 cm nového snehu.

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách, Veľkej a Malej Fatre je dnes zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.

Pod náporom napadnutého snehu, pretrvávajúceho sneženia a silného vetra dochádza k lámaniu a padaniu stromov na turistické trasy. Horská záchranná služba neodporúča túry do vysokohorského prostredia.

snehová kalamita, sever Slovenska, hasiči
Hasiči pomáhajú so sprejazďovaním ciest na severe Slovenska, v obci Klokočov, ktoré postihla snehová kalamita. 15. január 2019 Foto: HaZZ
snehová kalamita, sever Slovenska, hasiči
Hasiči pomáhajú so sprejazďovaním ciest na severe Slovenska, ktoré postihla snehová kalamita. 15. január 2019 Foto: HaZZ
snehová kalamita, sever Slovenska, hasiči
Hasiči pomáhajú so sprejazďovaním ciest na severe Slovenska, v obci Oravská Lesná, ktoré postihla snehová kalamita. 15. január 2019 Foto: HaZZ

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš