Štáty G7 sa dohodli na spoločnom boji proti terorizmu, parížska klimatická dohoda je stále otvorená

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
G7
Lídri G7, zľava, Donald Tusk (Európska únia), Justin Trudeau (Kanada), Angela Merkelová (Nemecko), Donald Trump (Spojené štáty americké), Paolo Gentiloni (Taliansko), Emmanuel Macron (Francúzsko), Shinzo Abe (Japonsko), Theresa Mayová (Veľká Británia), Jean-Claude Juncker (Európska komisia), 26. 5. 2017, Taormina, Taliansko. Foto: Sean Kilpatrick /The Canadian Press via AP

TAORMINA 26. mája (WebNoviny.sk) – Lídri krajín skupiny G7 sa na úvod dvojdňového summitu v meste Taormina na talianskom ostrove Sicília dohodli na novom prístupe k boju proti terorizmu, rozpory medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a talianskym premiérom Paolom Gentilonim ohľadom parížskej klimatickej dohody však pretrvávajú.

Účastníci summitu, teda Veľká Británia, Francúzsko, Japonsko, Nemecko, Spojené štáty, Taliansko a zástupcovia EÚ, sa podľa BBC v spoločnej deklarácii zaviazali zintenzívniť boj proti terorizmu a extrémizmu, ktorého súčasťou je výzva adresovaná internetovým spoločnostiam, aby postupovali dôraznejšie pri identifikácii a odstraňovaní extrémistického obsahu zo svojich stránok.

Kritická parížska dohoda

V súvislosti s parížskou klimatickou dohodou taliansky premiér Paolo Gentiloni uviedol, že lídrom G7 sa nepodarilo dospieť ku konsenzu, pretože administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa ešte stále zvažuje, aký postoj k dohode zaujme.

Trump v minulosti pohrozil, že Spojené štáty od dohody z roku 2015 odstúpia. „Otázka parížskej klimatickej dohody je stále otvorená,“ povedal Gentiloni.

V rámci summitu v Taormine sa Trump stretol aj s japonským premiérom Šinzóm Abem. Témou ich rozhovoru bola hrozba zo strany KĽDR, ktorá pokračuje vo svojom jadrovom a raketovom programe. Obaja lídri sa zhodli na potrebe uvalenia ďalších sankcií na Pchjongjang. Tie by sa mali týkať aj právnických osôb podporujúcich severokórejský jadrový a raketový program.

Trump sa zhodol s Mayovou o obchode

Stretnutie Trumpa s britskou premiérkou Theresou Mayovou sa nieslo v duchu porozumenia a zhody v otázkach boja proti terorizmu. Trump a Mayová sa zhodli na potrebe posilnenia obchodnej výmeny medzi oboma krajinami, ako aj na potrebe podpísania novej obchodnej dohody po vystúpení Británie z EÚ.

Trump a Mayová sa summitu G7 zúčastnili po prvý raz, rovnako ako francúzsky prezident Emmanuel Macron či taliansky premiér Gentiloni.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpEmmanuel MacronPaolo GentiloniTheresa Mayová